Evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je pojasnila, da so v Amazonu s posebnim sistemom, ki jim ga je omogočil Luksemburg, premikali dobičke med podjetji brez pravega razloga. Na koncu tri četrtine dobička, ustvarjenega s prodajo v EU, ni bilo obdavčenega. Takšen sistem je bil vpeljan, ko je bil na čelu luksemburške vlade današnji predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Kot so pojasnili v Bruslju, kjer so zadevo preiskovali od oktobra 2014, so veliko večino dobičkov z družbe Amazon EU, ki bi morala plačati davke v Luksemburgu, prenašali na družbo, ki ni zavezana plačilu davkov v Luksemburgu, Amazon Europe Holding Technologies (AEHT). To je potekalo s plačilom licenčnine. Luksemburška oblast je dovolila takšen sistem.
Evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je pojasnila, da so v Amazonu s posebnim sistemom, ki jim ga je omogočil Luksemburg, premikali dobičke med podjetji brez pravega razloga. Foto: Francois Lenoir/Reuters
Amazon EU je imel leta 2014 okoli 500 zaposlenih, ki so se ukvarjali s prodajo blaga po spletiščih in drugimi dejavnostmi. Holding AEHT pa je komanditna družba brez zaposlenih, ki deluje le kot posrednik in podeljuje licenco, v skladu s sporazumom pa izvaja redna plačila Amazonu v ZDA. Davke bi sicer morali plačati ameriški partnerji v holdingu, a tega doslej še niso naredili.
Holding je bil po oceni evropske komisije slamnata družba, ki ni opravljala nobene dejavnosti. Licenčnina, ki jo je dobival od Amazona EU, je bila umetno zvišana in ni odražala ekonomske realnosti.
Amazon je sicer že spremenil strukturo v Evropi in takšen sistem ne velja več.