Voditelji največjih makedonskih političnih strank so dosegli dogovor, da bodo predčasne parlamentarne volitve 11. decembra. Volitve mora uradno razpisati parlament, dogovor pa predvideva sestavo prehodne dvostrankarske vlade, ki naj bi zagotovila svobodne in poštene volitve.
Štiri največje stranke v državi, vladajoča VMRO-DPMNE, opozicijska Socialdemokratska stranka (SDSM) ter albanski stranki Demokratska unija za integracijo (DUI) in Demokratične stranke Albancev (DPA), naj bi tako rešili poldrugo leto trajajočo politično krizo v Makedoniji. Gre za že tretji datum za razpis izrednih volitev, ki sta ga pozicija in opozicija tudi tokrat sprejeli šele pod pritiskom EU in Nata.
Po dogovoru bodo prehodno vlado sestavili sto dni pred volitvami, prvak SDSM Zoran Zaev pa je zagotovil, da bo njegova stranka sodelovala v njej. Vladajoča VMRO-DPMNE po preklicu za 5. junij napovedanih volitev namreč ni več pripustila v vlado socialdemokratov, ki jim je očitala, da so blokirali vse reforme. Prvak VMRO-DPMNE Nikola Gruevski je pred dogovorom poudaril, da bodo storili vse, da bi preprečili bojkot opozicije, ki bi ogrozil legitimnost volitev. Mandat prehodne vlade bo končan, ko bo državna volilna komisija objavila uradne volilne rezultate.
Ne glede na rezultate volitev je že zdaj jasno, da gre predvsem za boj za oblast. SDSM se je v želji, da bi prevzela oblast, povezala z DUI, ki je bila koalicijska partnerica VMRO-DPMNE, kar pa jo je stalo podpore albanske civilne družbe.