Makedonci in Albanci po volitvah ostajajo v začaranem krogu

Manjšinska vlada ne bo niti stabilna niti kos odprtim problemom, ki oddaljujejo Makedonijo od EU in Nata

Objavljeno
12. december 2016 08.28
Vili Einspieler
Vili Einspieler

Čeprav sta tako vladajoča kot največja opozicijska stranka razglasili zmago na nedeljskih predčanih volitvah v Makedoniji, verjetno nobena ne bo mogla oblikovati nove vlade brez širše koalicije. Jeziček na tehtnici bodo albanske stranke, Albanci pa bi lahko bili poraženci volitev.

Izid med dvema hudima rivaloma, Nikolo Gruevskim in Zoranom Zaevom, je zelo tesen. Po podatkih državne volilne komisije po preštetih 99,72 odstotka glasov je koalicija pod vodstvom VMRO-DPMNE prejela 38,06 odstotka glasov in tako za las prehitela koalicijo pod vodstvom Socialdemokratske zveze Makedonije (SDSM) s 36,69 odstotka podpore. To pomeni od 15.000 do 16.000 glasov razlike v prid konservativcev.

Razpršeni glasovi Albancev

Po preštetih preostalih glasovih se podoba novega sklica parlamenta ne bo bistveno spremenila. Po projekciji na podlagi znanih rezultatov bi morala dobiti VMRO-DPMNE 51, SDSM pa 49 mandatov. Sledila bi albanska stranka Demokratična unija za integracijo (DUI) z 10 mandati, Gibanje Besa petimi, Zavezništvo za Albance tremi in Demokratična stranka Albancev (DPA) z dvema mandatoma. Po napovedih v diaspori, ki ji pripadajo tri poslanska mesta, ne bodo izvolili nobenega poslanca, ker ni nobene stranke podprlo potrebnih najmanj 6400 volivcev. Makedonski neodvisni opazovalci Mosta so sporočili, da sta si VMRO-DPMNE in SDSM preblizu, da bi lahko napovedali razdelitev poslanskih sedežev.

Novi sklic parlamenta bi tako imel 120 in ne 123 poslancev. V tem primeru bi manjšinska vlada potrebovala podporo 61 poslancev, kar bi pomenilo, če ne bo prišlo do spremembe rezultatov v diaspori, da bi jo lahko znova oblikovali VMRO-DPMNE in DUI. Takšna vlada seveda še zdaleč ne bi bila stabilna in bi težko rešila številne odprte probleme Makedonije, ki zavirajo njeno pot v EU in Nato. Postavlja pa se tudi vprašanje, ali se ne bo DUI raje odločila za vladno koalicijo s SDSM.

Poraženka volitev je zanesljivo DUI, ki bo imela v parlamentu skoraj polovico manj poslancev, kot jih je imela doslej. DUI je zadnje desetletje vladala skupaj z VMRO-DPMNE, padec podpore pa je zabeležila v občinah, kjer so doslej praviloma volili samo albanske stranke, na tokratnih izrednih volitvah pa so mnogi podprli SDSM ali Beso. V naslednjih mesecih se bo pokazalo, ali so poraženci tudi Albanci, ki bi lahko imeli skupno manj poslancev, kot so jih imeli v sedanjem sklicu parlamenta. Prvak DUI Ali Ahmeti je izpostavil, da se ne more veseliti zmage njegove stranke, ker so na volitvah izgubili Albanci, ki so svoje glasove razpršili med SDSM in različne albanske stranke.

Zastave pisane revolucije

Vodja opozicijskih socialdemokratov je svojim pristašem pred vladnim poslopjem, v katerega bi radi vstopili, še pred polnočjo sporočil, da je režim padel, SDSM pa je za en sedež pred VMRO-DPMNE. Zaev je pojasnil, da so se zbrali pred vlado, ker so tu potekali njihovi boji. Podporniki SDSM so proslavljali tudi na skopskih ulicah, zavzeli več glavnih cest in z avtomobili krožili po mestu, prvič po začetku pisane revolucije pa je bilo znova videti povezane albanske in makedonske zastave.

Da so imeli privrženci dolgoletnega premiera manj razlogov za proslavljanje, je bilo mogoče sklepati tudi iz dejstva, da so morali dolgo čakati pred sedežemn VMRO-DPMNE na svojega voditelja. Gruevski je poudaril, da ni zmagala samo koalicija pod vodstvom VMRO-DPMNE, temveč predvsem Makedonija. Kljub morebitni zelo tesni zmagi in izgubi poslancev je napovedal oblikovanje koalicije in vlade.

Negotove volitve v Makedoniji so minile mirno in brez incidentov. Politična kriza se ne bo končala čez noč že zato, ker sta zmago na volitvah razglasila tako Gruevski kot Zaev. V makedonskih medijih so odzivi na volitve mlačni, za zdaj pa molčijo tudi evropski uradniki, ki so botrovali volitvam.