Evakuacija civilistov iz Alepa je po nekajdnevnem premoru ponovno stekla v noči iz nedelje na ponedeljek, po tem ko so sirske vladne sile skozi kontrolne točke na ozemlje pod nadzorom upornikov ponovno začele spuščati avtobuse, polne prezeblih ljudi.
Ves konec tedna ni bilo jasno, ali bo dogovor o evakuaciji civilistov iz mesta vzdržal. Sirska vojska je nadaljevanje evakuacije pogojevala z izpraznitvijo vasi Fua in Kafraja v provinci Idlib, ki so ju dolgo oblegali uporniki. Stvari so se vendarle začele premikati, po tem ko je bilo iz obeh vasi okoli 4000 ljudi prepeljanih na ozemlje pod nadzorom vladnih sil.
Poškodovani in dehidrirani
Iz Alepa je v ponedeljek odpeljalo več kot 75 avtobusov, na katerih je bilo okoli 5000 ljudi. Med tistimi, ki so zapustili mesto, je bilo tudi 47 otrok, do nedavnega ujetih v tamkajšnji sirotišnici. Nekateri od njih so bili po besedah predstavnikov Unicefa zaradi hudih poškodb in dehidriranosti v kritičnem stanju.
V New Yorku, več tisoč kilometrov zahodno od uničenega mesta, so članice varnostnega sveta OZN danes popoldan enotno izglasovale resolucijo o napotitvi mednarodnih opazovalcev v Sirijo. Njihova naloga bo nadzorovanje evakuacije civilnega prebivalstva iz obkoljenega mesta. Francoski veleposlanik v OZN François Delattre je dejal, da bo prisotnost mednarodnih opazovalcev preprečila scenarij, po katerem bi se lahko Alep spremenil v novo Srebrenico. »To je prvi korak. Zelo bomo skrbni, zelo oprezni,« je povedal po glasovanju o francosko-ruski resoluciji, ki jo je podprlo vseh 15 članic varnostnega sveta.
Težko delo za opazovalce
Kako uporabna bo resolucija, bo jasno šele po prihodu prvih opazovalcev v Sirijo. Nobenih zagotovil ni, da jim bodo sirske vladne sile pod vodstvom Bašarja al Asada omogočile dostop do Vzhodnega Alepa in izvajanje nadzora nad operacijami, ki potekajo v mestu. Povsem možno je, da bo evakuacija mesta zaključena, še preden bo na sirska tla stopil prvi mednarodnih opazovalec. Sirski veleposlanik v Združenih narodih Bašar Džafari je resolucijo varnostnega sveta označil za protisirsko propagando in napovedal, da v Alepu do večernih ur ne bo več Asadovih nasprotnikov. »Umikajo se še zadnji uporniki, Alep bo nocoj očiščen,« je dejal.
Ponovno zavzetje nekoč največjega mesta v Siriji za Bašarja al Asada predstavlja največjo v zmago od izbruha sirske državljanske vojne. Na temo Sirije se bodo jutri v Moskvi sestali zunanji in obrambni ministri Rusije, Turčije in Irana. Pogovarjali se bodo tudi o razmerah v Alepu. »Sestanek bo namenjen izmenjavi stališč in razpravi o tem, kakšni bodo naši naslednji koraki,« so v izjavi za javnost pojasnili predstavniki turške vlade.













