Vizumska liberalizacija za Ukrajino da, a še ne takoj

Članice EU so potrdile ukinitev vizumov za Ukrajince, takoj ko bo sprejeta ostrejša varovalka.

Objavljeno
18. november 2016 13.53
UKRAINE-CRISIS/POROSHENKO
Mo. B.
Mo. B.

Bruselj, Kijev − Po dveh letih pogajanj in hitenja s številnimi reformami v Ukrajini so članice Evropske unije v četrtek naposled podprle umik vizumskega sistema za Ukrajince. A vendarle ne še tako kmalu. Vizumska liberalizacija za Ukrajino bo začela veljati sočasno, ko bo začel veljati ostrejši mehanizem, ki bo deloval kot varovalka v primeru poslabšanja razmer.

Bruselj in Kijev sta dogovor o vizumski liberalizaciji − državljani Ukrajine bodo smeli v obdobju 180 dni v članicah EU ostati 90 dni − sklenila leta 2014 po burnih mesecih proevropskih in protivladnih protestov ter začetku vojne na vzhodu države. Vstop v EU brez zapletenega postopka pridobivanja dovoljenja ima za številne Ukrajince pomemben simbolični pomen, a pot do tu še zdaleč ni bila preprosta. Članice EU so ukrajinski vladi postavile okoli 140 pogojev. Reforme, ki so jih zahtevale, so se, poleg dviga standarda spoštovanja človekovih in demokratičnih pravic, v večini nanašale na boj proti razširjeni korupciji v državi. Aprila letos je evropska komisija, potem ko je Kijev sprejel številne ukrepe in novo zakonodajo, predlagala vizumsko liberalizacijo, ta teden so predlog podprli predstavniki članic EU, zdaj ga mora potrditi še evropski parlament.

»Svet EU je odobril in s tem izkazal svojo predanost vizumski liberalizaciji za državljane Ukrajine ... Kredibilne reforme so edina prava pot, zato jih moramo spodbujati. Zadovoljen sem tudi, da lahko pred vrhom EU-Ukrajina, ki bo 24. novembra, sporočim pozitivno novico,« je v četrtek povedal Peter Javorčík, veleposlanik Slovaške, ki trenutno predseduje EU.

A bodo morali Ukrajinci vendarle, kot že omenjeno, na dejansko ukinitev vizumov za bivanje v EU še počakati. Novi sistem bo namreč začel veljati sočasno z zaostrenim varovalnim mehanizmom, ki bo ob morebitnih zlorabah (npr.: množične prekoračitve 90-dnevnega roka) omogočal hitrejši in odzivnejši suspenz vizumske liberalizacije. Mehanizem ne bo veljal le za Ukrajino, ampak tudi za Gruzijo, Turčijo in Kosovo, ki se prav tako pogajajo in dogovarjajo o vizumski liberalizaciji.

Pogajanja med svetom EU in parlamentom o mehanizmu že potekajo, kdaj bodo končana, še ni znano. Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je v četrtek na twitterju izrazil veselje nad »dolgo pričakovano odločitvijo« in pozval k čim hitrejši implementaciji dogovorjenega.