Alabama med »pedofilom« in demokratom

Konservativna desnica je pripravljena spregledati svojo moralo in podpreti Roya Moora, ki ga obtožujejo pedofilije.

Objavljeno
12. december 2017 09.00
Posodobljeno
12. december 2017 09.00
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Ponavadi odmaknjena Alabama bo danes središče ameriškega političnega sistema. Prebivalci ene najrevnejših ameriških zveznih držav izbirajo senatorja v tekmi, ki so jo zaznamovale škandalozne obtožbe o pedofilskem vedenju republikanca Roya Moora. A ima kljub temu največ možnosti za zmago.

Alabama je republikanska utrdba, zadnjega senatorja iz vrst demokratske stranke so imeli pred četrt stoletja. Čeprav ni takšno zakotje, kot jo radi slikajo na obeh liberalnih obalah ZDA, je kakšno desetletje za političnim ozračjem v večini države in sodi v čas, kot so tudi kandidati, kot je bil liberalni senator iz Illinoisa Barack Obama, ponavljali, da je zakon zveza moškega in ženske.

Hiter kulturni premik ZDA k večji strpnosti je presenetil številne podeželske volivce in jih potisnil v naročje kandidatov, ki tako kot Moore izrabljajo to odtujenost od vrednot urbane Amerike. Še pred obtožbami o zlorabah mladoletnih deklet je nekdanji sodnik povzročal gubanje čel s svojimi skrajno konservativnimi izjavami o prepovedi homoseksualnosti, izgonu muslimanov iz kongresa ali trditvami, da je 11. september morda božja kazen za brezbožnost države. A je imel podporo večine volivcev Alabame.


Republikanski kandidat za senatorja Alabame Roy Moore. Foto: Jonathan Bachman/Reuters

Sredi novembra je bila njegova kampanja v razsulu, pet žensk ga je javno obtožilo spolnega nadlegovanja, ko so bile mladoletne, on pa pomočnik državnega tožilca v zgodnjih tridesetih. Ena od njih naj bi imela komaj 14 let, razširila so se pričevanja, da Moore zaradi nadlegovanja deklic ni smel v lokalno nakupovalno središče. Vodja republikanske večine v senatu Mitch McConnell se mu je odrekel, podobno kot mnogi kongresniki desnice, stranka je prekinila finančno pomoč, javnomnenjske raziskave so kazale, da ga prehiteva demokratski tekmec Doug Jones.

Zadnji udarec je bila napoved Seana Hannityja, voditelja na konservativni televizijski mreži Fox News in medijskega podaljška Bele hiše, da ima »sodnik 24 ur časa za popolna in verjetna pojasnila« obtožb ali pa naj se umakne iz tekme. Leta 2017 republikanski kandidati lahko izgubijo podporo stranke in ne samo da preživijo, ampak celo povečajo svoje možnosti, umik podpore konservativnih medijev pa je usoden.

Bannonov vpliv

Mooru je uspel preobrat, po javnomnenjski anketi spet vodi, Donald Trump, ki je lani zmagal v Alabami z 28 odstotnimi točkami razlike, glasno poziva »Volite Roya«, celo McConell ga je nehal pozivati k odstopu in zdaj trdi, da naj odločijo prebivalci Alabame. Skoraj tri četrtine tamkajšnjih republikancev je prepričanih, da so obtožbe lažne, ali pa jih racionalizirajo z besedami, da so bili takrat drugačni časi in da je bilo »veliko mam navdušenih, če je njihove 14-letnice osvajal državni tožilec«. Poleg tega »je Moore odpeljal dekle domov, ko je dejala, da ji je neprijetno«.


Moora je podprl tudi nekdanji strateg Bele hiše Steve Bannon (levo). Foto: Jonathan Bachman/Reuters

Veliko zaslug za preobrat gre princu teme, kot se je poimenoval nekdanji strateg Bele hiše Steve Bannon. Moore je od začetka njegova izbira, celo v nasprotju z željami Bele hiše, v zadnjih tednih pa je vložil veliko prizadevanj v to, da bi zasejal dvom o zgodbah petih žensk. Skrajna desnica je celo poskusila spodkopati poročanje osrednjih medijev s podtikanjem lažnih obtožb o zlorabah in tako utrditi prepričanje na desnici, da lažejo.

Predvsem je znova prepričal vplivnega Hannityja, naj ne umakne podpore Mooru, ampak naj se drži načela, da bodo o njem odločili volivci Alabame, »pametni, veliki Američani – bog, družina, vera, domovina – ki bodo znali izbrati najboljše za njihovo zvezni državo«. Prek radia in lokalnih televizij so neutrudno širili zgodbo, da je Moore žrtev demokratske zarote, ki jo napihujejo liberalni mediji.

Hkrati so dvorili Trumpu in ga poskusili iztrgati vplivu večine svetovalcev v Beli hiši, naperjenih proti Mooru. Pomagala je preprosta matematika, če desnica danes za vsaj tri leta izgubi zanesljiv senatni sedež, bodo imeli v zgornji kongresni zbornici le še en glas več, kar bo ogrozilo že tako težavno sprejemanje zakonodaje po meri republikancev. Konec novembra je predsednik na twitterju začel dajati znake, da podpira spornega nekdanjega sodnika, hočeš nočeš mu je sledil vrh stranke.


Ameriški predsednik Donald Trump. Foto: Kevin Lamarque/Reuters

Vpliv udeležbe

Republikanci so daleč od enotnosti, drugi senator Alabame Richard Shelby je konec tedna vztrajno ponavljal, da ne more glasovati za nekoga, kot je Moore, in da si »Alabama zasluži kaj boljšega«. Demokrat Jones je v oglasih spretno uporabljal odpor mnogih vidnih republikancev do domnevnega pedofila, v njegovo kampanjo so se stekali milijoni iz ZDA, tako da je bila v nekem trenutku razlika v denarju za oglase kar sedem proti ena v njegovo korist. Toda v rdeči (v ZDA barva desnice) Alabami je demokratska stranka slabo organizirana, volivci pa stežka volijo za nasprotno stran.

Demokrati se v zadnjih dneh osredotočajo na čim večjo udeležbo, predvsem med izobraženimi in temnopoltimi volivci. Po nekaterih izračunih bi velik odziv slednjih in slaba udeležba desnice lahko prevesila tekmo. Za zdaj pa se zdi, da bo Roy Moore kamenček več v mozaiku Trumpove Amerike.