Američani vse manj zaupajo Trumpu

Ameriški predsednik po komaj devetih mesecih dela v anketah drsi vse niže.

Objavljeno
24. oktober 2017 10.04
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
Septembrski orkani so prizadejali mnogo gorja, za Donalda Trumpa pa so pomenili naravno srečo. Američani so predsednikov odziv ocenili pozitivno, kar je nekoliko popravilo njegovo nizko priljubljenost. Potem so prišli Portoriko, napad na igralce ameriškega nogometa in bizarno tolaženje družine padlega vojaka.

Zadnja raziskava javnega mnenja, ki sta jo opravila središče za ameriške politične študije Univerze Harvard in podjetje Harris Insights and Analytics, je pokazala, da kar 58 odstotkov vprašanih ni zadovoljnih s Trumpovim vodenjem države. Več kot polovica jih je menila, da je bil njegov odziv na orkan Maria, ki je opustošil Portoriko, precej slabši od odzivov na orkana, ki sta iz Mehiškega zaliva udarila na celinske ZDA. Dober teden že traja afera z družino padlega vojaka Laa Davida Johnsona, ki so jo zakuhale Trumpove izmišljotine in nerodne pripombe.

Vdova Myeshia Johnson ga je včeraj obtožila, da se v tolažilnem klicu ni mogel spomniti imena njenega padlega moža in da jo je ton njegovih besed razjezil in še bolj užalostil. »Nimam mu kaj povedati,« je odgovorila na vprašanje, kaj bi dejala predsedniku. Trump seveda ni modro molčal, ampak je nemudoma prek družbenega omrežja twitter sporočil, da njene besede ne držijo. Republikanski senator John McCain je včeraj dejal, da »se ne bi smeli prepirati ob pogumnem Američanu, ki je izgubil življenje v boju za to državo«. A je pred tem ošvrknil predsednika, da se je v mladosti s pomočjo zdravniških opravičil izogibal naboru za vojno v Vietnamu.

Predsednik in senator iz Arizone imata pisano zgodovino, že med kampanjo je Trump na kritike vojnega heroja, ki je leta preživel kot vojni ujetnik, nespretno dejal, da ima »raje ljudi, ki se ne pustijo ujeti«. A tako kot izogibanje naboru in številne druge polemike, ki jih je sprožil, to ni škodovalo njegovemu vzponu v Belo hišo. Toda ob prerekanju z družino zlate zvezde (tako v ZDA imenujejo družine padlih vojakov) je McCain v nerodnem trenutku za predsednika spomnil na njegovo izogibanje naboru. Še posebej, ker že 42 odstotkov volivcev meni, da bi ga morali odstaviti s položaja.

»Trump vodi državo v obdbju trdnega gospodarstva in večina volivcev podpira njegovo delo na tem področju, kar bi v običajnih razmerah vsakemu predsedniku prineslo izjemno visoko podporo,« ugotavlja Mark Penn, eden od vodij ankete Harvard-Harris. Toda razmere niso običajne. »Spopad znotraj republikanske stranke, dvigovanje prahu ob Portoriku ter njegovi odzivi sprožajo nelagodje ob Trumpovem vodenju. Še vedno je prepričan, da mu uporaba twitterja koristi, kljub dokazom, da odtujuje pomembne neodvisne volivce,« meni Penn.