Katar in ZDA so v torek sklenili dogovor o boju proti terorizmu, ta pa koalicije držav, ki so na podlagi obtožb o financiranju skrajnih islamističnih skupin proti Katarju uvedle sankcije, ni prepričal, piše STA. Posledično še vedno veljajo pretrgani diplomatski stiki ter kopenska, zračna in pomorska blokada koalicije držav pod vodstvom Saudske Arabije.
Z dogovorom, ki sta ga v Dohi nazananila ameriški in katarski zunanji minister Rex Tillerson in Mohamed bin Abdulrahman Al Tani, so se Katar in ZDA zavezali, da bodo poskušali učinkoviteje slediti virom financiranja skrajnih skupin, predvideno pa je tudi poglobljeno sodelovanje in deljenje informacij. Oba zunanja ministra sta ob sklenitvi dogovora zatrdila, da ta ni povezan z nedavno krizo na Arabskem polotoku.
Nasprotnega mnenja pa so s Katarjem sprte arabske države. Gre za osem držav, med katerimi so štiri najvplivnejše, Saudska Arabija, Združeni arabski emirati, Bahrein in Egipt. Dogovor jih ni prepričal, sankcij torej ne bodo odpravile, saj menijo, da je bil dogovor sklenjen kot posledica nenehnih pritiskov in pozivov Katarju, naj preneha podpirati terorizem. Ker Katarju več kot očitno ne zaupajo, so napovedale, da bodo budno spremljale, kako resno se namerava Katar boriti proti vsem oblikam financiranja in podpiranja terorizma, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Katar zavrača nerealne zahteve
Koalicija držav je pred tedni na Katar že naslovila tudi seznam zahtev, izpolnitev katerih pričakuje v zameno za odpravo sankcij. Med drugim zahtevajo, da Katar umakne podporo Muslimanski bratovščini, zapre televizijsko mrežo Al Džazira, zniža raven diplomatskih stikov z Iranom ter zapre turško vojaško bazo v Katarju. Po pričakovanjih je Katar njihove zahteve zavrnil.
Zunanji ministri štirih arabskih držav se bodo sicer danes v Džedi sestali s Tillersonom, pred tem pa se bo ameriški zunanji minister, tako Al Džazira, sestal še s saudskim kraljem Salmanom. Kot navaja katarska televizijska mreža, Tillerson ne pričakuje takojšnjega napredka v reševanju konflikta, ampak je njegov obisk bolj namenjen ustvarjanju platforme za pogajanja v prihodnje, pri izvedbi katerih svoje dobre usluge ponuja tudi Kuvajt. Kuvajtski emir Sabah Al Ahmad Al Džabir Al Sabah je namreč prepričan, da konflikt ne zadeva zgolj regije, marveč ves svet.
Ameriško zavzemanje za rešitev konflikta je zagotovo motivirano z dejstvom, da sta tako Saudska Arabija kot Katar tradicionalni ameriški zaveznici. V Katarju se nahaja tudi največja ameriška vojaška baza na Bližnjem vzhodu.