Sydney - Avstralija bo prosilcem za azil, ki jih je zadrževala na otoku Manus v Papui Novi Gvineji, odštela 53 milijonov ameriških dolarjev, poroča Al Jazeera. Avstralska vlada je pri tem poudarila, da poravnave ne gre interpretirati kot »priznanje krivde«. Prepričana je, da je poravnava optimalnejša od dolgotrajnega sodnega postopka, ki bi avstralske davkoplačevalce stal mnogo več.
Nekaj manj kot 2000 prosilcev za azil je v skupni tožbi Avstraliji zapisalo, da jih je v neugodnih razmerah zadrževala v begunskem centru na otoku Manus med novembrom leta 2012 in decembrom leta 2014. Begunci so avstralski vladi in koncesionarjem, ki so center vodili, očitali tako psihično in fizično nasilje kot tudi neutemeljeno pridržanje. Dotični begunski center je vrhovno sodišče Papue Nove Gvineje lani prav tako razglasilo za protizakonitega, po pričakovanjih pa ga bodo zaprli oktobra letos. Trenutna avstralska zakonodaja namreč predvideva, da je vsak prebežnik, ki poskuša v državo vstopiti po morju, poslan na obravnavo v centre bodisi na otok Manus bodisi na otok Nauru. Številne človekoljubne organizacije in Organizacija združenih narodov so domnevno nehumano avstralsko ravnanje sicer že večkrat javno obsodili.
Po mnenju odvetniške pisarne Lawyers for Slater and Gordon, zastopnice prosilcev za azil, gre pri poravnavi avstralske vlade z begunci za najobsežnejši primer skupinske tožbe zaradi kršitev človekovih pravic v avstralski zgodovini. Denar bo med begunci razporejen glede na dolžino pripora in glede na obsežnost poškodb, ki so jih ti utrpeli v centru.