Voznika, 20-letnega Jamesa Alexa Fieldsa iz Ohia, so že prijeli in ga ovadili zaradi uboja in namerne povzročitve telesnih poškodb. Po navedbah prič ni dvoma, da je šlo za nameren napad mladeniča, saj je po prvem udarcu v množico zapeljal vzvratno in udaril še enkrat, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Le nekaj trenutkov pred tem je guverner Virginije Terry McAuliffe razglasil izredne razmere v državi zaradi izgredov v Charlottesvillu, kjer so že v soboto zjutraj z baklami, orožjem, nacističnimi ornamenti in podobnim prišli ameriški neonacisti in rasisti ter skušali braniti spomenik generalu konfederacije Robertu Leeju, za katerega se je mesto odločilo, da ga odstrani.
Foto: Chip Somodevilla/Getty Images/AFP
Na drugi strani so se zbrali tudi številni nasprotniki shoda skrajnih desničarjev in prišlo je tudi do medsebojnih spopadov. Policija je v posredovanju uporabila tudi solzivec. Po poročanju AFP je bilo na prizorišču več sto ljudi.
Kot je po poročanju AFP sporočil poveljnik tamkajšnje policije Al Thomas, so prijeli tri osebe, poleg incidenta, ko je voznik zapeljal v množico, pa je bilo v povezavi z izgredi ranjenih še 16 ljudi.
Med glavnimi obrazi shoda študent hrvaškega porekla
Med glavnimi obrazi spornega sobotnega shoda skrajnih desničarjev v Charlottesvillu v ameriški zvezni državi Virginija je tudi 20-letni študent Peter Cvjetanovic, ki je na shod prišel iz Rena v Nevadi, bil pa naj bi hrvaškega porekla. Njegove fotografije in besede se širijo po spletnih družbenih omrežjih, močno pa odmevajo tudi v hrvaških medijih.
Glede na poročanje nevadske televizije KTVN Cvjetanovic na Univerzi Nevada študira zgodovino in politologijo.
Cvjetanovic je za KTVN povedal, da je na shod skrajne desnice prišel, ker »ima bela evropska kultura pravico biti tu kot tudi vsaka druga kultura«. »Ta sicer ni popolna, seveda ima pomanjkljivosti, vendar verjamem, da bi umik spomenika predstavljal postopno ukinjanje bele dediščine v Ameriki in ljudi, ki so se borili, branili in gradili svojo domovino,« je še dodal Cvjetanovic.
»Nisem pričakoval, da bo moja fotografija tako krožila po internetu. Razumem, da ima negativno konotacijo, vendar upam, da bodo ljudje, ki jo delijo, pripravljeni razumeti, da nisem besni rasist, ki ga vidijo na tej fotografiji,« je še dejal.
Sebe sicer opisuje kot »belega nacionalista«, ki mu je mar za vse ljudi. »Vsi si zaslužimo prihodnost za svoje otroke in svojo kulturo. Beli nacionalisti ne sovražimo nikogar, želimo zgolj ohraniti to, kar je naše,« je še dejal.
V strmoglavljenju umrla policista
V bližini mesta je strmoglavil tudi policijski helikopter, pri čemer sta umrla oba policista na krovu. Vzrok strmoglavljenja helikopterja še ni znan, zaenkrat pa vse kaže na nesrečo.
Še pred incidentom z avtomobilom se je v zvezi z dogodki v Virginiji previdno oglasil tudi ameriški predsednik Donald Trump in sporočil, da za takšno nasilje ni prostora v Ameriki. »Vsi skupaj moramo obsoditi vse, kar sovraštvo predstavlja. Za takšno nasilje v Ameriki ni prostora. Stopimo skupaj kot eden,« je sporočil Trump.
Foto: Jonathan Ernst/Reuters
Pri tem pa ni jasno, ali je obsojal sovraštvo belih rasistov ali le spopade med rasisti in protestniki. Zaradi tega so se nanj že usule številne kritike, tudi iz vrst njegovih republikancev.
»Gospod predsednik - zlo moramo imenovati s pravim imenom. To so bili beli rasisti in to je bil domači terorizem,« je na Twitterju zapisal republikanski senator Cory Gardner. »Zelo pomembno za državo je, da predsednik opiše dogodke v Charlottesvillu na način, kakršni dejansko so - teroristični napad belih rasistov,« pa je k temu dodal republikanski senator Marco Rubio.
Tudi senator Ted Cruz, ki je proti Trumpu izgubil tekmo za republikansko predsedniško nominacijo, je pozval pravosodno ministrstvo, naj preišče in preganja incident kot »dejanje domačega terorizma«.
Orrin Hatch, republikanec z najdaljšim stažem v ameriškem senatu, je k obsodbi dejanja v Charlottesvillu dodal še opozorilo, da »moj brat ni dal življenja v boju proti Hitlerju, da bi se nacistične ideje zdaj tu doma širile brez odpora«.
Trumpa sta kritizirala tudi njegova tekmica na predsedniških volitvah Hillary Clinton in njegov predhodnik v Beli hiši Barack Obama. Clintonova je na Twitterju opozorila, da je »vsak trenutek, ko z molkom in nedejavnostjo dopuščamo, da se to nadaljuje, sramota in nevarnost za naše vrednote«.
Obama pa je spomnil na besede Nelsona Mandele, da se »nihče ne rodi s sovraštvom do drugega zaradi barve kože, porekla ali vere«.
Župan Charlottesvilla Michael Signer je odgovornosti za dogajanje obtožil kar Trumpa, ker da je med svojo lanskoletno kampanjo podžigal ponos belih rasistov in njihove predsodke. Neonacistični pohodniki so se namreč zbrali tudi zato, da, kot so zatrjevali, branijo belo raso, ki v zahodnem svetu več nima zagovornika.
Guverner Virginije, demokrat McAuliffe, je paradiranje rasistov označil za ostudno, podobno pa je storil tudi predsednik predstavniškega doma kongresa, republikanec Paul Ryan. McAuliffe je po nekaj urah napetosti nacistom odvzel dovoljenje za zborovanje in razglasil izredne razmere, zaradi česar je policija lahko množico razgnala.
Trumpov svetovalec za nacionalno varnost napad označil za terorizem
Prvi iz Trumpove administracije, ki je napad z avtomobilom označil za teroristični napad, je bil v nedeljo svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Herbert McMaster. »Vsakič, ko zagrešiš napad na ljudi, da bi povečeval strah, je to terorizem. In to izpolnjuje definicijo terorizma,« je dejal za televizijo ABC.
Herbert McMaster Foto: Evan Vucci/AP
Pod velikim pritiskom javnosti je v nedeljo Bela hiša podala pojasnilo, da ko je predsednik obsodil »sovraštvo, nestrpnost in nasilje na mnogih straneh«, je obsodil tudi bele supremaciste, Ku Klux Klan, neonaciste in vse skrajne skupine.
Vmes se je sicer na Twitterju oglasila Trumpova hči Ivanka, da v ameriški družbi »ne sme biti prostora za rasiste, bele supremaciste in neonaciste«.
Drugi člani Trumpove administracije so zaenkrat bolj previdni v izjavah. Pravosodni minister Jeff Sessions je vendarle napovedal temeljito preiskavo dogodka v Charlottesvillu, ki jo je že prevzel FBI. »Pravica bo zmagala,« je zatrdil. Hkrati je dodal, da »dejanja, storjena iz rasne nestrpnosti in sovraštva, žalijo naše temeljne vrednote in jih ni mogoče tolerirati«.