Port Moresby, Canberra − Približno 600 oseb noče zapustiti begunskega centra na otoku Manus. Avstralske oblasti so center zaprle prejšnji torek po tem, ko je sodišče Papue Nove Gvineje razsodilo, da njegovo obratovanje ni ustavno. Gre za enega od dveh namestitvenih centrov, kamor so avstralske oblasti pošiljale begunce, ki so v Avstralijo prispeli oziroma poskušali prispeti po morski poti. Drugi kompleks je na pacifiškem otoku Nauru in v nasprotju s papuanskim ostaja odprt.
Stroga avstralska emigracijska zakonodaja namreč predvideva, da osebe, ki v Avstralijo (nelegalno) vstopijo po morski poti, v državi ne morejo dobiti azila. Nameščeni so v omenjena centra, ki ju tuji mediji pogosto označujejo kot 'priporna', tam pa zaradi birokratskih postopkov ostanejo tudi po več let.
V namestitvenem cenrtu na otoku Manus živijo samo moški. Foto: Abudl Aziz Adam via Reuters
Begunci centra na otoku Manus nočejo zapustiti zaradi strahu pred nasiljem domačinov, prav tako so alternativne namestitve neprimerne, kar potrjujejo tudi ocene Združenih narodov.
Trenutno begunci v uradno zaprtem namestitvenem centru živijo v hudem pomanjkanju vode, hrane ter so brez elektrike in zdravniške oskrbe. V nedeljo se je hudo poslabšalo zdravstveno stanje enega izmed migrantov, na zdravniško pomoč je čakal več ur, iz bolnišnice pa so ga kmalu napotili nazaj, saj, kot navaja britanski BBC, niso imeli ustreznih aparatur za njegovo zdravljenje.
Podporo migrantom so ljudje izražali tudi na shodih v Sydneyju. Foto: Saeed Khan/AFP
Zdaj, ko je center zaprt, imajo begunci štiri možnosti – lahko zaprosijo za premestitev in ostanejo na Papui Novi Gvineji, lahko vložijo prošnjo za dovoljenje za bivanje v ZDA ali Kambodži, lahko pa so premeščeni v drugi avstralski namestitveni center na otoku Nauru, še piše BBC.
Medtem ko begunci vztrajajo, da centra ne bodo zapustili, so njihovi odvetniki na sodišče Papue Nove Gvineje že podali pritožbo z zahtevo po ponovnem odprtju centra. Prav tako si prizadevajo, da bi beguncem omogočili življenje v tako imenovanih varnih državah.