Washington - Ameriški predsednik Barack Obama je danes Rusiji naprtil odgovornost za hekerske vlome v računalnike demokratske stranke in morijo v Siriji. Glede Sirije je sicer priznal, da se tudi sam počuti odgovornega za razmere, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Obama je na svoji zadnji letošnji novinarski konferenci pred odhodom božično-novoletne počitnice na Havaje zatrdil, da ni nobenega dvoma, da je Rusija vlomila v računalnike demokratske stranke in računalnik šefa predsedniške kampanje demokratke Hillary Clinton Johna Podeste.
Obama ruskega predsednika Vladimirja Putina ni hotel neposredno obtožiti, je pa kljub temu dejal, da se v Rusiji le malo zgodi brez njegove vednosti. Dejal je, da si ne predstavlja, da se je kdo od visokih uradnikov odločil, da ukaže vlom v računalnike demokratske stranke brez Putinove vednosti.
Obama je razočaran nad razpravo o tem vprašanju znotraj ZDA, še posebej nad republikanci, ki so ga pred leti napadali že, če se je poskušal pogajati z Rusi, danes pa hvalijo Putina. »Po zadnji anketi kar 37 odstotkov republikanskih volivcev podpira Putina. Nekdanjega šefa KGB, ker to škodi demokratom. Pomislite. Ronald Reagan se obrača v grobu,« je dejal Obama.
Dodal je, da se o tujem vpletanju v ameriške volitve ne bi smeli prepirati doma. Zaradi tega Bela hiša ni hotela pred volitvami dodatno spodkopavati procesa, kot je to že počel Donald Trump.
Glede Sirije obtožbe na račun Asada, Rusije in Irana
Sirijo je označil za eno najtežjih vprašanj, s katerimi se je soočal na položaju, in dejal, da si je leta prizadeval za zaustavitev državljanske vojne. Režim Bašarja al Asada ter njegova zaveznika Rusijo in Iran je obtožil, da so obkolili, izstradali in pobijali civiliste v Alepu, kjer se dogajajo grozljive kršitve mednarodnega prava.
»Kri je na njihovih rokah,« je dejal Obama in ponovno pozval k humanitarnemu dostopu in evakuaciji Alepa ter zagotovil, da svet ne bo pozabil resnice.
Na vprašanje, ali se počuti odgovornega za pokole v Siriji, ker ni odločneje ukrepal, pa je Obama odgovoril, da se vedno počuti odgovornega. Za Sirijo, za pokole v Južnem Sudanu, o katerih se ne poroča toliko, in tudi za stvari, ki se dogajajo doma.
Bela hiša ne dvomi, da je Putin pomagal Trumpu
Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je že v četrtek menil, da so lahko le najvišji uradniki Rusije avtorizirali računalniške vdore demokratom pred predsedniškimi volitvami, namestnik svetovalke za nacionalno varnost Ben Rhodes pa je menil, da se takšne stvari v Rusiji ne morejo zgoditi brez predsednika Vladimirja Putina, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Ameriški obveščevalci so že oktobra potrdili poročilo, da za vdori v računalniške sisteme demokratov in krajo elektronske pošte ter objave na Wikileaksu stoji Rusija, ta pa to odločno zanika. Tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov je tudi v četrtek najnovejše obtožbe označil za smešne neumnosti.
V ZDA je zdaj nastal absurdni položaj, ko novoizvoljeni predsednik Donald Trump zagovarja Rusijo in Putina ter kritizira lastne obveščevalne službe. Ruski posli grozijo, da bodo pokvarili navidezno idilo med Trumpom in predsednikom Barackom Obamo po volitvah. Obama je ukazal preiskavo obtožb in želi dobiti rezultate, še preden se 20. januarja poslovi s položaja.
V četrtek je za javni medij NPR povedal, da bodo ZDA ukrepale proti Rusiji zaradi vpletanja v volitve takrat in tam, kot se bo njim zdelo. Svoje skrbi o tem je menda že zaupal Putinu. Ameriški odgovor bo morda deloma viden deloma pa ne. Karkoli namerava, mora to storiti hitro, saj ima le še dober mesec dni časa.
McCain že obljublja preiskavo
Obtožbe sicer resno jemlje nekaj republikanskih senatorjev z Johnom McCainom iz Arizone na čelu, ki obljublja preiskavo v odboru za oborožene sile, ki ga vodi. Bela hiša sicer ostaja previdna in ob obtožbah na račun Rusije ne sproža dvoma o legitimnosti izida predsedniških volitev v ZDA, čeprav je Earnest v četrtek ošvrknil tudi Trumpa, ko je dejal, da bi pač moral vedeti, kaj Rusija dela, saj jo je celo spodbujal, naj išče elektronsko pošto Clintonove.
Trump je to res storil, kasneje pa je povedal, da se je le šalil. Earnest je dejal, da to ni nobena šala, in Trumpa pozval, naj manj napada obveščevalce svoje države in bolj pomaga pri preiskavi, ki jo je naročil Obama. Earnest je bil oster zaradi kritik vodje Trumpove kampanje Kellyanne Conway, ki je dejala, da je namigovanje Bele hiše, da je Trump vedel za rusko posredovanje njemu v prid, neodgovorno početje.
Obtožbe brez dokazov
Earnest ob svojih obtožbah ni podal nobenih konkretnih dokazov, da je Rusija res kradla informacije in jih predajala Wikileaksu, vendar le informacije o demokratih. Kar je bilo nerodnega za republikance ali Trumpa, pa je menda ostalo skrito. Problem bo šel sicer hitro v pozabo, vsaj kar zadeva ameriško vlado, ki jo bo kmalu prevzel Trump.
Ob vsem tem je zanimivo, da je Moskva v sredo po skoraj dveh letih ZDA izročila 32-letnega Joshuo Samuela Aarona, ki je obtožen, da je z dvema izraelskima kolegoma pokradel več sto milijonov dolarjev z računov velikih bank Wall Streeta. Aaron je pobegnil v Moskvo, druga dva pa v Izrael, kjer so ju aretirali in poleti izročili ZDA. Aarona so Rusi aretirali po osmih mesecih bivanja v Moskvi zaradi kršitev vizumske zakonodaje, potem pa ga zadrževali do zdaj, še dodaja STA.
Kremelj: obtožbe so skrajno nespodobne
Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Putina Dmitrij Peskov je Washingtonu sporočil, naj neha z obtožbami ali pa pokaže dokaze, saj so sicer obtožbe skrajno nespodobne.
»Naj nehajo govoriti o tem ali pa končno pokažejo neke vrste dokaze. Sicer je to skrajno nespodobno,« je povedal med Putinovim obiskom na Japonskem.













