»Bolje se počutim v vojaški jakni«

Donald Trump je opozoril »indopacifiško regijo«, da je Amerika tu in da ne gre pričakovati, da bo kmalu odšla.

Objavljeno
05. november 2017 11.42
Japan US Asia Trump
Zorana Baković
Zorana Baković

»Lahko imate moj suknjič,« je ameriški predsednik Donald Trump dejal svojim spremljevalcem po tem, ko si je nadel usnjeno jakno z emblemi ameriške vojske, v kateri je nagovoril marince in poveljniški kader v ameriškem letalskem oporišču v Jokoti. Tako je začel svoj obisk na Japonskem in turnejo po Aziji.

Oziroma, natančneje, po »indopacifiški regiji«, kakor jo je označil Trump v govoru pred ameriškimi vojaki, s čimer je poudaril, da je tisto, kar se je doslej imenovalo »azijskopacifiška regija« zanj dobilo nov pomen.

Nov naziv za obsežno regijo, ki se razteza čez oceane in kopno od Avstralije do Indije, se je že prej pojavljal v govorih ameriškega svetovalca za nacionalno varnost H. R. McMasterja. Analitiki domnevajo, da Trump s tem noče le redefinirati vsega, kar je nasledil od svojega predhodnika Baracka Obame, torej tudi njegove strategije ameriške »usmeritve proti azijskemu Pacifiku«, ampak tudi poudariti, da je ta regija mnogo širša od pasu, ki mu že dominira Kitajska.

Trump je v nedeljo zjutraj pristal na vojaškem letališču v Jokoti, v svojem govoru pred ameriškimi vojaki pa se je dotaknil vseh ključnih točk, o katerih se bo v prihajajočih dneh pogovarjal z voditelji Japonske, Južne Koreje, Kitajske, Vietnama in Filipinov.


Na Japonskem se je Trump najprej srečal s tam nameščenimi ameriškimi vojaki. Foto: Jim Watson/AFP

Ameriški predsednik je večkrat označil Japonsko za »dragoceno zaveznico« pri obrambi svobode in »našega načina življenja« in opozoril vse sovražnike, »tako (sovražne) režime kot tudi diktatorje«, naj ne podcenjujejo Amerike, »ker tisti, ki so to počeli, niso dobro končali«. Poudaril pa je tudi, da bo pomemben del njegove tokratne turneje namenjen popravljanju doslej zanemarjenih problemov v trgovinskih odnosih, ki morajo postati »pravičnejši in bolj uravnoteženi«.

Stoječ pred ogromno ameriško zastavo je Trump sporočil Kitajski - ne da bi neposredno izrekel ime države, ki jo bo obiskal že v sredo -, da ZDA ne bodo nikoli odstopile od obrambe svobode gibanja v veliki regiji, kar se je nanašalo na kitajske težnje v Južnem kitajskem morju.

Po srečanju z ameriškimi vojaki se je Trump vendarle preoblekel v svojo temno obleko in na krovu helikopterja odletel v golf klub v Kasumigasekiju, kakih 35 kilometrov od Tokia. To je eno od igrišč, na katerih bodo leta 2020 potekale poletne Olimpijske igre. Tam ga je pričakal japonski premier Šinzo Abe, ki mu je priredil kosilo s svojevrstno simboliko. Gostom so servirali hamburger, ob katerem je na jedilniku pisalo »narejen iz ameriške govedine«. To je bil Abejev poskus prepričati gosta, da bo japonsko tržišče odprto za ameriško govedino in morda tudi nekatere druge izdelke, ki so bili doslej podvrženi carinskim oviram.


Ameriški predsednik in japonski premier sta poskušala prepričati javnost v posebno pristnost svojih odnosov tudi z ujemajočima se kapicama za golf. Foto: Jim Watson/AFP

Med kosilom je Trumpa in Abeja zabaval pop zvezdnik Pikotaro, med oboževalci katerega je menda tudi predsednikova vnukinja Arabella, potem pa sta se državnika preoblekla v bele golf hlače in majice in odigrala partijo golfa z devetimi luknjami. Na glavah sta nosila bele kape z zlatim napisom »Donald & Šinzo ustvarjata še večje zavezništvo«. 

Na golf igrišču se jima je pridružil tudi Hideki Matsujama, eden od najboljših golfistov na svetu. Z njegovo družbo je Abe »obdaroval« svojega ameriškega gosta, ki mu je že prej podaril zlato palico za golf in na ta način poudaril, da podobnosti med njima niso omejene zgolj na politična stališča.

Prvi dami sta medtem obiskali najbolj znano prodajalno biserov v tokijski četrti Ginza, kjer sta ju pričakali ami, dve izmed žensk, ki s potapljanjem na dah nabirajo biserne školjke z oceanskega dna.

Vse to so bili signali posebno tesnega odnosa med aktualnima voditeljema ZDA in Japonske, med njunim uradnim pogovorom v ponedeljek pa se bo izkazalo, ali imata tudi konkretne rešitve za najpomembnejša vprašanja, ki jih je Trump obljubil na poti v Azijo. V letalu Air Force One je novinarjem ponovil, da se je zadnjih 25 let slabo pristopalo k vprašanju Severne Koreje, ki da ga je zdaj treba rešiti.


V Južni Koreji Trumpa pričakujejo tudi protestniki, ki verjamejo, da sta voditelja ZDA in Severne Koreje zgolj dve plati istega vojnega kovanca. Foto: Ed Jones/AFP

Trump se bo v ponedeljek srečal tudi z japonskim cesarjem Akihitom, potem pa bo odpotoval v Južno Korejo, kjer bo obiskal ameriško vojaško oporišče nedaleč od Seula in se v pogovorih s predsednikom Mun Dže Inom osredotočil na vprašanji Severne Koreje in ne dovolj uravnotežene trgovine med državama.