Cesar, ki se bo boril za pravice žensk

Cesar Akihito se bo umaknil, nasledil ga bo Naruhito, človek modernosti.

Objavljeno
08. december 2017 16.27
Zorana Baković
Zorana Baković

Cesar Akihito se bo umaknil, ker meni, da zaradi starosti ne more več brezhibno opravljati svojih obveznosti, in že to je uvod v sodobnost, kakršno si Japonska zasluži.

Japonski premier Šinzo Abe je v petek podpisal dokument, s katerim je cesarju Akihitu dovolil, da se bo odpovedal prestolu 30. aprila 2019. V zadnjih 200 letih bo to prvi japonski monarh, ki bo prostovoljno zapustil prestol. Dan zatem bo njegov najstarejši sin Naruhito postal novi cesar.

Ženske in okolje

Naruhito bo v tej državi prvi monarh, ki se bo odkrito zavzemal za pravice žensk in zaščito okolja. Tako je tudi menjava na prestolu opozorila na dve pomembni vprašanji sodobne Japonske: ženske premalo sodelujejo v vseh segmentih gospodarskega, družbenega in političnega življenja, poleg tega si dežela vzhajajočega sonca želi postati globalni vodja pri reševanju ključnih izzivov, s katerimi se spoprijema človeštvo.

Monarh v povojni Japonski sicer ni več božanstvo, na političnem odru pa ima predvsem ceremonialno vlogo, vendar je cesar Akihito med svojo vladavino glasno podpiral mir, opozarjal na zgodovinske tragedije, povezane z njegovim očetom Hirohitom, in deloval kot utelešena vest naroda, kadar so razpravljali o mirovništvu, jedrskem orožju in jedrski energiji.

Celo njegova odpoved prestolu bi lahko postala politični dejavnik, ki bi lahko preložil revizijo ustave in prestavil načrtovani referendum o tem, ali bi morala Japonska odpraviti omejitve glede vojaškega delovanja zunaj svojih meja. Vladajoča koalicija pod vodstvom Abejeve Liberalnodemokratske stranke (LDP) je nameravala izvesti referendum hkrati z volitvami za zgornji dom parlamenta junija 2019, vendar ga bo zdaj morda prestavila na konec tega leta zaradi menjave na prestolu, saj se je treba nanjo temeljito pripraviti z zapletenim in občutljivim postopkom.

Bogata dediščina 30-letne vladavine

Cesar Akihito bo 23. decembra star 84 let, in ko bo zapustil cesarsko palačo v Tokiu (ter se verjetno preselil v Kjoto), bo za seboj zapustil bogato dediščino 30-letne vladavine. Za slovesnost, s katero se bo na željo monarha končala njegova vladavina, bo pristojen poseben vladni organ z glavnim tajnikom kabineta Jošihidom Sugo na čelu, organ pa bodo ustanovili prihodnje leto. Njegova naloga bo določiti ime novega obdobja, ki se začenja s prihodom Naruhita na prestol. Cesar Akihito bo takoj po odpovedi prestolu prejel naziv »džoko«, kar je okrajšava naziva »daidžo teno« oziroma »upokojeni nebeški cesar«. Cesarica Mičiko bo prejela naziv »džokogo« oziroma »džokova žena«.

Naruhito bo prestol zasedel pri 59. letih in z bogato izobrazbo, ki jo je med drugim pridobil na Oxfordu, hkrati je znan tudi po tem, da izjemno rad potuje in spoznava tuje kulture.

To, da bo pravi zaščitnik pravic žensk, je pokazal že takrat, ko je branil svojo ženo Masako, ki se je zaradi herpesa in depresije, ki ju je povzročil stres, za nekaj časa umaknila iz javnega življenja. Od dvornih uradnikov je zahteval, naj ne pritiskajo nanjo z vprašanji, zlasti ne s tistimi, ki se nanašajo na to, kdaj bo rodila sina.

Naruhito in Masako imata samo eno hčer, 16-letno Aiko, in prestolonaslednik ne skriva svojega mnenja o tem, da bi se morala sodobna Japonska odpovedati omejitvam tradicije, ki ne dopuščajo ženskam, da bi postale monarhinje. Toda država na to še ni pripravljena, in ko bo novi cesar zasedel prestol, bo njegov mlajši brat princ Akišino postal »koši« oziroma prvi v vrsti za krono. Sledi mu njegov 11-letni sin Hisahito. V tej vrsti ne sme biti žensk.

Princ Akišino z družino – ženo Kiko, hčerko Mako in sinom Hisahitom. Foto: Reuters

Preobremenjene ženske

Toda brez žensk na delovnem mestu bo japonsko gospodarstvo zašlo v veliko krizo, ki jo bo povzročilo pomanjkanje delovne sile. Celo Mednarodni denarni sklad se je prejšnji mesec oglasil z nasvetom, namenjenim japonski vladi. Svetoval ji je, naj svoje delovne zakone uredi tako, da bodo ženske lahko obdržale polno zaposlitev tudi po tem, ko bodo imele otroke, saj se bo število japonskih prebivalcev do leta 2025 tako ali tako zmanjšalo za približno 4 milijone glede na to, da se bo po letu 2018 hitro zmanjšalo število žensk v plodni dobi.

Prihodnji cesar bi se lahko ukvarjal tudi z vprašanjem preobremenjenosti sodobne ženske, saj je pred kratkim opravljena anketa pokazala, da se 60 odstotkov neporočenih Japonk med 20. in 39. letom starosti počuti, da so preveč izčrpane, da bi vzdrževale zvezo, vsaki četrti pa se zgodi, da zaspi, medtem ko je skupaj s fantom. Poroka in otroci se jim v takšnih razmerah pogosto zdijo zastrašujoči.

Naruhito bo po mnenju japonskih analitikov dosleden zagovornik čistega okolja, saj se je že udeleževal mednarodnih konferenc, posvečenih vodam. Novi cesar se bo lahko veliko naučil iz težkih izkušenj z jedrsko elektrarno Fukušima, ki jo je leta 2011 prizadel cunami, popravljali pa jo bodo še nekaj desetletij.

»Naredil bom vse za to, da bi cesarjeva odpoved prestolu in ustoličenje princa prestolonaslednika minila brez težav in z blagoslovom vseh naših državljanov,« je izjavil premier Abe. Naruhito bo 126. cesar na prestolu krizantem, kakor pravijo japonskemu dvoru. Od njega pričakujejo, da bo prvi monarh resnično sodobne Japonske.