Rangun − Predstavniki vlad Bangladeša in Burme so se dogovorili o ustanovitvi delovne skupine, ki bo zadolžena za repatriacijo pripadnikov muslimanske etnične skupine Rohingja. Samo od 25. avgusta se je po ocenah Združenih narodov iz burmanske zvezne države Rakhine v sosednji Bangladeš pred nasiljem burmanske vojske zateklo več kot pol milijona ljudi.
V bangladeških taboriščih mnogi živijo v človeku nevrednih razmerah, okrnjen je dostop do pitne vode in sanitarij, pogosto hrane ni dovolj za vse.
Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, je zaradi lakote v begunskih taboriščih ogroženo življenje 14.000 otrok. Foto: AFP
Zadnji val nasilja proti pripadnikom muslimanske manjšine, ki so v Burmi diskriminirani in med drugim ne morejo pridobiti državljanstva, vključuje požige celotnih vasi, poboje in posilstva. To se je začelo po tem, ko so muslimanski vstajniki napadli policijske enote in povzročili smrt 12 policistov.
Kot je dejal zunanji minister Bangladeša Abul Hasan Mahmud Ali, se je voditeljica Burme Aung San Su Či strinjala z ustanovitvijo delovne skupine, ki bi koordinirala repatriacijo. Časovni načrt poteka vrnitve pripadnikov ljudstva Rohingja v Burmo še ni znan.
Aung San Su Či je pripravljenost na vrnitev pripadnikov manjšine Rohingja izrazila že pred dnevi v nagovoru tujih diplomatov v prestolnici Naypyidaw, ki ga je prenašala državna televizija. Zatrdila je, da se ne bojijo mednarodne preiskave in da vojska »operacije čiščenja« že dva tedna ne izvaja več.