Manila − Novi filipinski predsednik Rodrigo Duterte se, kot kaže, še ne bo znebil obtožb o kršitvah človekovih pravic. Nekdanji član voda smrti iz mesta Davao, kjer je Duterte županoval dolga leta, Edgar Matobato ga je namreč obtožil, da je odrejal umore storilcev kaznivih dejanj in političnih nasprotnikov, enega je menda ubil tudi sam.
Nekdanji član zloglasnega voda smrti, znanega kot Davao Death Squad, ki mu pripisujejo odgovornost za več sto usmrtitev, je na senatnem zaslišanju med drugim povedal, da je filipinski predsednik Duterte umore odrejal v obdobju, ko je bil župan mesta Davao. Matobato je dejal, da je skupaj z drugimi člani voda v 25 letih ubil približno tisoč ljudi, sam je bil eksekutor v najmanj 50 primerih.
»Naša naloga je bilo ubiti kriminalce, kot so preprodajalci mamil, posiljevalci, tatovi,« je dejal po navedbah britanske mreže BBC, a dodal, da so bili njihove tarče tudi Dutertejevi nasprotniki. Kot je še povedal, je Duterte zaradi napada na katedralo v Davau leta 1993, v katerem je bilo ubitih šest ljudi, ukazal tudi napade na mošeje. Priča je z umori povezala tudi Dutertejevega sina in zdajšnjega podžupana Davaa Paola, ki da je leta 2014 odredil umor poslovneža.
Na senatnem zaslišanju je Matobato še povedal, da se je pred leti umaknil iz voda smrti, saj se je počutil krivega. Vrsto let je živel pod okriljem vladnega programa za zaščito prič, a je iz njega izstopil, ko je Duterte junija prevzel predsedniški položaj. Vse od takrat se, kot je dejal, boji za življenje in se skriva.
Predstavnik filipinskega predsednika je očitke že zavrnil. Kot je poudaril, preiskava o Dutertejevem županovanju ni pokazala ničesar sumljivega. »Komisiji za človekove pravice ni uspelo dokazati niti obstoja skupine Davao Death Squad,« je dejal. Obtožbe je zavrnil tudi Dutertejev sin Paolo in pričo označil za norca.
Duterte je županski položaj v Davau prevzel leta 1988 in z manjšimi prekinitvami na njem ostal vse do junija, ko je prevzel položaj predsednika. Ko je postal župan Davaa, je to mesto slovelo kot »prestolnica kriminala«. V času županovanja je zavzel izredno trdo stališče do kriminala in si prislužil vzdevek »Umazani eksekutor«, ker se je nad kriminalce spravil osebno s svojim kazenskim odredom, ne da bi čakal na sojenja in obsodbe. V enem od intervjujev je priznal, da je tudi osebno ubil »kakšne tri kriminalce«. Organizacije za človekove pravice ga povezujejo z usmrtitvami približno tisoč ljudi, domnevnih preprodajalcev mamil, majhnih kriminalcev in celo otrok z ulice, poroča Al Džazira. Po prevzemu predsedniškega položaja je obljubil, da bo svoje stališče do kriminala preslikal na nacionalno raven − v 78 dneh, odkar je na položaju, je bilo ubitih že več kot 3000 preprodajalcev in uživalcev drog.