New York - Ameriško obrambno ministrstvo je moralo na vrat na nos preklicati terjatve proti skoraj 10.000 veteranom, ki bi morali vrniti menda nelegalne finančne spodbude za ponovno služenje v Iraku in Afganistanu. Mnogi so se zaradi nenadnih zahtev po vračanju denarja in obresti soočili s hudo finančno stisko.
Težave veteranov je razkril časnik Los Angeles Times, saj so našli največ kršitev v kalifornijski nacionalni gardi, tamkajšnjih rezervnih vojaških enotah. Pentagon je sredi prejšnjega desetletja, na vrhuncu vojn v Iraku in Afganistanu, potreboval na tisoče vojakov, zato so spodbujali pripadnike rezervnih enot, naj se ponovno prijavijo za aktivno služenje. Del tega so bile finančne spodbude za ponovni vpis, po pravilu pa naj bi bili do njih upravičeni le vojaški profili, ki jih je najbolj manjkalo, denimo obveščevalci.
Toda naborniki, ki so imeli težave z novačenjem prostovoljcev, so delili spodbude tudi vojakom, ki do teh niso bili upravičeni. Takšne kršitve so se dogajale po vseh ZDA, v Kaliforniji pa so bili še posebno radodarni. V poročilu iz leta 2010 je bilo navedeno skoraj 9700 primerov, ko so spodbudili ponovni vpis vojaka s 15.000 dolarji ali več, mnogi so večkrat odšli na obe bojišči. Eden od kalifornijskih nabornikov je razdelil za 15,2 milijona dolarjev spodbud, zaradi česar je bil obsojen na 30 mesecev zapora.
Privijanje vojakov
Vojaške oblasti v Kaliforniji so udarile po nič hudega slutečih prejemnikih spodbud. Dvainštirideset nadzornikov je prečesalo dokumentacijo in terjalo denar, pri čemer so od vojakov iztisnili več kot 22 milijonov dolarjev. Robert Richmond je povedal, da so leta 2006 in 2007 klicali rezerviste na množična srečanja, na katerih so jih serijsko vpisovali za ponovno služenje. Richmondu so ponudili 15.000 dolarjev, bojeval se je v iraškem »trikotniku smrti« južno od Bagdada, preživel bombno eksplozijo ob vozilu, zaradi česar ima trajne poškodbe, nato pa predlanskim dobil pismo, da mora vrniti denar.
Sledila je vrsta pritožb in dokazovanje, da je izpolnjeval pogoje, vmes je prejel obvestilo finančnega ministrstva, da je njegov dolg zaradi kazni in obresti narasel na 19.694,62 dolarja. Njegova posojilna ocena, ki jo ameriške banke uporabljajo kot podlago za izdajanje posojil, je porazna, zato ni mogel dobiti posojila za nov dom. »Podpisal sem pogodbo, po kateri sem dobesedno tvegal življenje,« je Richmond zagrenjen ugotovil, da to ni bilo dovolj.
Susan Haley je vsak mesec plačala 650 dolarjev, četrtino družinskih prejemkov, da bi vrnila 20.500 dolarjev. V vojski je služila 24 let, soprog 26, njun sin je v Afganistanu ostal brez noge. »Dobili bodo svoj denar, meni pa naj vrnejo leta,« je dejala Susan Haley.
»Vojaki plačujejo najvišjo ceno. Z veseljem bi jim oprostili dolgove, toda ne smemo, saj bi kršili zakonodajo,« je za losangeleški časnik pojasnil generalmajor Matthew Beevers, namestnik poveljnika kalifornijske nacionalne garde. Pred dnevi ga je rešil iz zadrege obrambni minister Ash Carter, ki je po vsesplošnem ogorčenju ukazal, naj ustavijo terjatve. Podrejenim je naložil, naj do konca leta pripravijo nove postopke, ki bodo »pošteno in nepristransko obravnavali pripadnike oboroženih sil«, vse primere pa morajo razrešiti do julija 2017.
Stotine milijonov neupravičenih spodbud
Neprimerna uporaba finančnih spodbud še zdaleč ni omejena le na Kalifornijo, toda njene rezervne enote so ene največjih, zlata država pa ima dolgo zgodovino tovrstnih težav. Lokalni časnik Sacramento Bee je že leta 2010 poročal, da so podelili za 100 milijonov dolarjev neupravičenih spodbud. Obrambno ministrstvo je v lakoti po vedno novih vojakih med letoma 2000 in 2008 zvišalo izplačilo spodbud z 891 milijonov na kar 1,4 milijarde dolarjev.
Po besedah Charlesa Schmidta, vodje veteranske organizacije Ameriška legija, je (bila) izterjava vojakov nespametna odločitev, saj bo negativno vplivala na prihodnje novačenje prostovoljcev za ameriške oborožene sile. »Kaj si bodo mislili potencialni rekruti, ko jim bodo ponudili denar za služenje, da je to spodbuda ali posojilo, ko si bo vlada premislila in terjala denar nazaj, in to z obrestmi?« je opozoril, da ogrožajo sistem vojske, ki temelji na prostovoljcih.
Po Schmidtovem mnenju bi morali sprejeti zakon, s katerim bi odpisali vojakom tovrsten dolg, in vrniti denar vsem, ki so ga mukoma vračali zadnjih nekaj let. »Ta denar je bil v njihovih očeh trdo prislužen s služenjem narodu,« je prepričan prvi med ameriškimi veterani.