New York − Zaspana republikanska predmestja v južnjaški Georgii bodo danes točka nič demokratskega upora proti Donaldu Trumpu. Nadomestne volitve za poslanca so še zvišale temperature v že tako poletno pregreti zvezni državi, spodbuja pa jih rekordna količina denarja.
Šesto volilno okrožje v predmestjih Atlante je bilo štiri desetletja obkroženo z rdečo barvo republikancev kot zanesljivo konservativno območje. Toda Trumpov vzpon je premešal ameriške politične konstante, levico poganja upor proti novemu predsedniku države, vse bolj zaskrbljeni so tudi zmerni republikanci. Demokrat Jon Ossoff, ki je sredi aprila ob gneči kandidatov na desnici za las zgrešil polovico potrebnih glasov, da bi pograbil poslanski sedež, te dni nastopa z zmernimi sporočili, umerjenimi na oba politična pola. Republikanci bijejo plat zvona in prepričujejo svoje dolgoletne volivce, naj klub Trumpu podprejo njihovo kandidatko Karen Handel.
»Vem, da nekatere med vami, nekatere republikance predsednik zelo odbija. Toda to je tekma za srce in dušo Amerike,« je kmetijski minister in nekdanji guverner Georgie Sonny Perdue v soboto v razgretem letalskem hangarju volivce prepričeval o usodnosti današnjega glasovanja. Volilno kampanjo poganja rekordnih 60 milijonov dolarjev, do petka, ko se je končalo predčasno glasovanje, pa je prispelo več kot 140.000 glasovnic, med njimi je 36.000 volivcev, ki se niso udeležili aprilskega prvega kroga. Vse to kaže na razmeroma visoko udeležbo, kar ni značilno niti za redne kongresne volitve, kaj šele za izredna glasovanja. Po merjenju lokalnega časnika Atlanta Journal Constitution 92 odstotkov volivcev spremlja volilno tekmo, več kot polovica jih meni, da je ta bolj pomembna od prejšnjih volitev.
Odpor do predsednika
Jeziček na tehtnici med Ossoffom, nekdanjim filmarjem dokumentarcev, in Handelovo, dolgoletno republikansko političarko, bodo odločili glasovi neodvisnih volivcev in zmernih republikancev, kot je Gracile Dawes. Prepričana republikanka je bila lani tako razočarana nad kampanjo Trumpa, da je volila za kandidata tretje stranke. »Bila sem žalostna in osramočena,« je opisala občutke po njegovem novembrskem presenečenju (Trump je v 6. okrožju zmagal le za las). Zdaj podpira Ossoffa. Handelova na drugi strani drži pesti, da je dovolj volivcev ostalo trdno na desnem bregu, tako kot je republikanec Jim Griswold, ki trdi, da so zmerna stališča demokrata ukana. »Ossoff bo orodje levice. Poskuša se pokazati kot neodvisen, toda to je popolna bedarija,« je prepričan.
Komaj 30-letni demokrat je bil do pred nekaj meseci skoraj neznan tudi v svoji stranki, toda ko ga je januarja podprl poslanec John Lewis, legenda ameriškega boja za državljanske pravice temnopoltih, je njegovo volilno blagajno začel polniti tok majhnih donacij demokratskih aktivistov iz vseh ZDA. »Kaj se dogaja? Dogaja se predsednik!« je ugotavljala Barbara Carr, volivka iz 6. okrožja in prostovoljka demokratske kampanje, ko je v soboto pri krepko čez trideset stopinjah Celzija sredi ulice držala transparent za Ossoffa. Ta je zbral več kot 23 milijonov dolarjev in pripravil obsežno kampanjo, ki ni samo zamajala republikanske stranke v Georgii, pač pa celotno republikansko volilno mašinerijo, zato je njen vrh z bogatimi donacijami svoji kandidatki tekmo pomagal povzdigniti v doslej daleč najdražje volitve za kongres.
Sporni oglasi
Handlova je morala za svoj denar vrteti telefone in se dobrikati donatorjem, Ossoff pa je ob neusahlem toku dolarjev aktivistov tačas obiskoval vsako vaško veselico, na katero so ga povabili, in neumorno stresal roke ter trkal na vrata. Hkrati njegova kampanja poskuša okrepiti volilno udeležbo manjšin. Vse ankete kažejo, da bo rezultat izjemno tesen, doslej pa je prednost za odstotek ali dva imel demokrat. Georgia je tako postala lakmusov papir Trumpovega vpliva na volilno telo in moči protitrumpovskega upora na levici. Na nadomestnih volitvah v konservativnih zveznih državah Kansas in Montana so demokrati osvojili presenetljivo veliko glasov, a so republikanci kljub vsemu ohranili oba poslanska sedeža. Georgia pa velja za napovedovalko morebitne republikanske ranljivosti pri ohranjanju večine v poslanskem domu.
»Vsa država nas opazuje,« je Ossoff poudaril pomen današnjega glasovanja. Handlova hodi po tankem ledu in trdi, da ne gre za referendum o Trumpu, ampak o tem, kdo bo volivce zastopal v kongresu, odkrila je tudi svojo pripravljenost za sklepanje kompromisov z demokrati pri vodenju države. Toda Trumpova senca visi nad njo, tudi če se jo poskuša čim bolj ogibati. Radijske valove je preplavil oglas lobistične skupine, ki podpira Trumpa in je zaradi zlorab besed prejšnjega predsednika Baracka Obame povzročil ugovore z vseh strani. Desnica upa, da bo nedavni napad levičarskega skrajneža na republikanske kongresnike pomagal Handlovi, konservativna skupina Principled PAC je to celo prelila v izjemno sporen oglas, v katerem nasilje povezujejo z Ossoffom, kar je morala obsoditi tudi republikanka. Če bo demokrat zvečer slavil zmago, lahko pričakujemo tektonske premike v republikanski politiki in hude težave za Belo hišo.