Hutijski uporniki ubili nekdanjega predsednika Saleha

Saleh je Jemen vodil 33 let do leta 2012. V soboto je izrazil pripravljenost na pogovore z Rijadom, kar Hutiji razumejo kot izdajo.

Objavljeno
04. december 2017 21.55
Yemen Obit Saleh
K. Š., STA
K. Š., STA
Jemenski uporniški Hutiji so danes sporočili, da so ubili nekdanjega jemenskega predsednika Alija Abdulaha Saleha. V njegovi stranki Splošni ljudski kongres so potrdili, da je bil Saleh danes ubit, po navedbah neuradnih virov v stranki je bil ustreljen v glavo, poročajo tuje tiskovne agencije.

Jemensko notranje ministrstvo, ki je povezano s hutijskimi uporniki, je sporočilo, da je bi Saleh ubit po nekaj dneh spopadov med njegovimi silami in hutijskimi uporniki, ki nadzorujejo prestolnico Sana. Dodali so, da je bilo ubitih tudi več Salehovih privržencev.

Ob tem so Hutiji objavili tudi video posnetek, na katerem naj bi bilo Salehovo truplo, zavito v rožasto odejo in z veliko rano na glavi. Na posnetku je videti moške, ki truplo nalagajo na poltovornjak.

Pred tem so hutijski uporniki vdrli v Salehovo hišo in jo razstrelili. Sporočili so tudi, da so prevzeli nadzor nad več območji, kjer so bile nameščene sile pod vodstvom Saleha. Več sto pripadnikov Salehovih sil naj bi se ob tem predalo.

Saleh je Jemen vodil do leta 2012, ko so ga po 33 letih strmoglavili z oblasti. V soboto je izrazil pripravljenost na pogovore z Rijadom, kar Hutiji razumejo kot izdajo.

Humanitarni koordinator za Jemen Jamie McGoldrick je danes izrazil zaskrbljenost nad nasiljem v Sani, kjer je bilo v zadnjih dneh ubitih več deset ljudi, več sto pa jih je bilo ranjenih. Ob tem je zahteval humanitarno prekinitev ognja v torek med 10. in 16. uro, da bi se lahko civilisti varno umaknili iz mesta, ranjenim pa bi omogočili zdravstveno oskrbo, so sporočili iz ZN.

Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije je intervencijo v Jemnu začela marca 2015, potem ko so šiitski uporniški Hutiji pregnali sunitskega predsednika Abedraba Mansurja Hadija v izgnanstvo.

Jemen, ena najrevnejših držav na svetu, se je zatem pogreznil v državljansko vojno, kjer svoje moči merita tudi Savdska Arabija, ki podpira predsednika, in šiitski Iran, ki podpira Hutije. V spopadih je bilo doslej ubitih več tisoč ljudi.