Indija in Kitajska zmanjšujeta napetosti v Himalaji

Napetosti ob meji med Kitajsko, Indijo in Butanom so izbruhnile junija, ko je začela Kitajska prek spornega območja graditi cesto.

Objavljeno
28. avgust 2017 16.20
INDIA-CHINA/
Ka. M., STA
Ka. M., STA
Indija in Kitajska sta dosegli dogovor o zmanjšanju napetosti ob sporni meji med državama v Himalaji, kjer sta azijski sili več mesecev merili moči. Po navedbah uradnega New Delhija so se indijski vojaki že začeli umikati s tega nenaseljenega goratega območja.

Kot so danes sporočili z indijskega zunanjega ministrstva, je bil preboj v sporu na planoti Doklam dosežen z diplomatskimi pogovori.

Nemška tiskovna agencija dpa poroča, da za zdaj ni znano, ali vojake umikata obe strani. Medtem ko indijski viri pravijo, da gre za obojestransko potezo, je kitajsko zunanje ministrstvo sporočilo, da so se indijske enote začele umikati, medtem ko kitajski vojaki ostajajo na planoti.

»Kitajske enote bodo še naprej patruljirale in nastanjene na območju,« je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo. »V luči spremenjene situacije bo kitajska stran izvedla vse potrebne prilagoditve in napotitve glede na razmere na kraju,« je dodalo.

Uradni Peking je v preteklih tednih večkrat ostro protestiral in zahteval enostranski umik indijskih sil z Doklama. Na drugi strani je Indija vztrajala pri obojestranskem umiku.

Povod za tokratni val napetosti gradnja ceste

Napetosti na goratem območju ob meji med Kitajsko, Indijo in Butanom so izbruhnile junija, ko je začela Kitajska preko spornega območja graditi cesto. Indija je odgovorila z napotitvijo vojakov, ki naj bi pregnali kitajske delavce.

Nenaseljeno planoto si lastita tako Kitajska kot indijski zaveznik Butan. New Delhi je poslal svoje vojake v podporo Butanu, pa tudi da bi ustavil gradnjo ceste, ki da predstavlja resno varnostno grožnjo njegovemu ozemlju.

Indija in Kitajska sta dogovor dosegli pred udeležbo indijskega premierja Narendre Modija na vrhu skupine Brics, ki bo v nedeljo na Kitajskem.

Razkazovanje mišic na Doklamu je bil najresnejši obmejni zaplet med azijskima silama v zadnjih desetletjih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.