Zamude z začetkom danes napovedane evakuacije več tisoč ljudi s preostalega uporniškega delčka Alepa so že od ranega jutra napovedovale zaplet pri včeraj skovanem načrtu − dokončno je bil zamrznjen, ko se je znova razvnelo nasilje. Ljudje, ki so že ob 5. uri zjutraj čakali na prve avtobuse, so bili znova prisiljeni v beg in iskanje zatočišča pred izstrelki.
Kdo je kriv, da je včeraj sklenjeni dogovor med Rusijo in Turčijo o začetku evakuacije najprej civilistov, pozneje pa tudi uporniških borcev, ki bi smeli s seboj vzeti le lahko orožje, padel v vodo, ni jasno. Iz Moskve, ki podpira režim Bašarja al Asada, so sporočili, da je bil Damask prisiljen v ponoven napad, potem ko so uporniške sile kršile dogovor o prekinitvi ognja. Zunanji minister Sergej Lavrov pričakuje, da upor uporniških sil ne bo trajala dlje kot »dva do tri dni«.
Uporniške sile so medtem krivdo pripisale uradnemu Damasku in pa Teheranu. Jaser al Jusef iz uporniške skupine Nuredin al Zinki je povedal, da sta hotela dogovoru dodati nove pogoje − hoteli so ga povezati z razmerami v krajih Fuaa in Kafraja, ki ju oblegajo uporniki − v kar pa niso privolili. Tudi Turčija je za propad dogovora o evakuaciji obtožila Asadov režim.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je sicer sporočil, da bo še danes govoril z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom in poskušal rešiti dogovorjeno: »Razmere na terenu so zelo nepredvidljive in zapletene.« Pri tem je ostro ocenil tudi Združene narode, ki jim v vsem tem času znotraj Sirije ni uspelo vzpostaviti varnega ozemlja za sirske begunce. Povedal je, da bo tiste, ki bežijo iz Alepa, Turčija gostila, a dodal: »Hej, Združeni narodi, kje ste?« Namestnik turškega premiera Mehmet Şimşek je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP včeraj sporočil, da že pripravljajo taborišče, v katerem je prostora za 80.000 ljudi.
Oglasil se je tudi francoski predsednik François Hollande, ki se je pridružil pozivu, naj evakuacijo civilistov nadzirajo mednarodni opazovalci. Za to se je včeraj zavzela tudi ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power.
Sirskemu režimu naklonjene sile so od sredine novembra osvojile več kot 90 odstotkov ozemlja, ki so ga od leta 2012 nadzorovali uporniki. Medtem ko so ZN opozarjali, da je na preostalem koščku ozemlja še vedno ujetih na tisoče civilistov, sta Turčija in Rusija včeraj dosegli dogovor o evakuaciji. Morala bi se začeti danes zjutraj, a namesto tega znova odmevajo eksplozije in obstreljevanje.
S padcem Alepa uporniške sile izgubljajo že zadnje urbano območje v Siriji. Krvava vojna se medtem nezadržno približuje šesti obletnici. Doslej je bilo ubitih najmanj 310.000 ljudi, več kot polovica prebivalcev opustošene države je na begu.