Južnokorejsko veliko čiščenje: desnica v razsulu

V Južni Koreji vlada velika zaskrbljenost zaradi stanja tamkajšnjega gospodarstva.

Objavljeno
14. februar 2018 21.28
Choi Soon-sil, right, a confidante of former South Korean President Park Geun-hye, leaves the Seoul Central District Court in Seoul, South Korea, Tuesday, Feb. 13, 2018. A former confidante accused of manipulating South Korea’s former president for
Zorana Baković, poročevalka
Zorana Baković, poročevalka
Sredi zimskih olimpijskih iger, ki so se začele prejšnji petek, in dva dni pred lunarnim novim letom, ki bo jutri, je bila južnokorejska javnost zaradi velikega čiščenja z državno protikorupcijsko metlo prikovana pred televizijske zaslone.

Tesno prijateljico in neuradno svetovalko bivše južnokorejske predsednice so v torek obsodili na 20-letno zaporno kazen, predsednika skupine Lotte, enega največjih čebolov, pa na dve leti in pol zapora. A vse to je prineslo le rahlo olajšanje v razdvojeno družbo. Čeprav ima protikorupcijska kampanja vso podporo javnosti, bi se lahko ta kaj hitro obrnila proti vladajoči stranki, menijo visoki funkcionarji, prepričani, da bi bila prava gospodarska politika koristnejša od strogih kazni.

Nič sočutja

Čoi Sun Sil
je zaječala, ko je predsednik sodnega sveta glavnega sodišča v Seulu izrekel razsodbo, vendar do nje, kot mi je povedal nekdanji državni svetovalec za varnost Čon Jong Vu, nihče ne čuti sočutja. »Vsi jo sovražijo, tako v vladajočih krogih kot v opoziciji, in vsi se strinjajo, da je bila največja napaka bivše predsednice Park Gen Hje v tem, da ji je tako zaupala. Zdaj je vprašanje, kakšna bo razsodba za Park.«



Čoi Sun Sil. Foto: Ahn Jong Jun/AP

Čoi je bila obsojena zaradi sprejemanja visokih podkupnin od čebolov, poleg odslužene zaporne kazni bo morala plačati še 16 milijonov dolarjev denarne kazni. Proti bivši predsednici so v začetku tega meseca vložili nove obtožnice, in sicer zaradi nezakonitega financiranja kampanj nekaterih njenih političnih zaveznikov pred parlamentarnimi volitvami leta 2016, tako da se je seznam postavk, zaradi katerih ji bodo sodili, povečal na 21 kaznivih dejanj.

Park je v priporu od lanske pomladi, ko ji je parlament odvzel imuniteto in s tem omogočil, da so proti njej vložili kazensko prijavo. Sodili ji bodo zaradi favoriziranja dela poslovnih tajkunov, ki so v zameno Čoi izplačevali denarne nagrade. Ena od postavk seznama, ki ga je pripravilo tožilstvo, se nanaša na razkrivanje državnih tajnosti edini prijateljici, ki jo je imela bivša predsednica.

Glas, podarjen mitu

»Ona je skorajda avtistična,« je dejal Čon, ki je kot svetovalec za državno varnost delal v času mandata konservativnega predsednika Li Mjang Baka. »Nikoli se ni z nikomer pogovarjala, tako da javnost ni mogla pravočasno ugotoviti, da ni sposobna voditi države. Tisti, ki so glasovali zanjo, so dali svoj glas mitu oziroma prepričanju, da se bodo z njeno pomočjo povrnile vrednote njenega očeta, bivšega predsednika Park Čang Hija

Uničenje tega mita, pravi Čon, je povzročilo razsulo južnokorejske desnice. »Menim, da konservativni blok nima možnosti, da bi se vrnil na oblast, in to velja tudi za prihodnje volitve,« je dejal. »So razdvojeni, demoralizirani in brez kredibilnega voditelja. A to še ne pomeni, da vladajoči vodijo dobro politiko.«

Čon Jong Vu je prepričan, da sedanji predsednik Mun Dže In z dvigovanjem minimalne plače uničuje gospodarstvo, saj bodo zaradi tega bankrotirala številna mala podjetja, številne srednje velike družbe bodo izgubile konkurenčnost na svetovnem trgu, čeboli pa že selijo proizvodnjo drugam. Vprašanje je, koliko tujega kapitala bo ostalo na korejskih tleh.

»Zdaj je avtomobile dražje izdelovati v Južni Koreji kot v ZDA,« je dejal Čon in opozoril na ameriški General Motors, ki je napovedal zaprtje tovarne v Gunsanu. »Od začetka osemdesetih let prejšnjega stoletja je imel vsak predsednik v programu reformo čebolov,« je dejal bivši ameriški diplomat z ­izkušnjami v Južni Koreji. »In nobenemu od njih tega ni uspelo izpeljati. Mun ima za izvedbo premika veliko več možnosti od njegovih predhodnikov, a manj, kot si predstavlja.«

Ponižanje na desnem krilu

Razsodbo za Šin Dong Bina, predsednika Lotteja, ki je bil obsojen na dve leti in pol zapora, poleg tega pa bo moral plačati še 6 milijonov dolarjev kazni, so na desnem krilu doživeli kot »ponižanje« čebolov, kar bo dodatno vplivalo na to, da bodo izselili svoj kapital iz države. Vsak pomembnejši južnokorejski industrijski konglomerat ima v lasti sredstva, ki so večja od letnega BDP številnih evropskih držav. Družbe Samsung, Hyundai Motor, LG in Lotte so bile lani vredne 850 milijard ameriških dolarjev, tako da je zaskrbljenost zaradi vakuuma, ki bo zaradi zatiranja korupcije nastal v nekaterih od teh gospodarskih velikanov, razumljiva.

»Reforme so potrebne,« je poudaril bivši ameriški diplomat, »a če pogledamo zneske, zaradi katerih so se vodje nekaterih čebolov znašli pred sodiščem, vidimo, da so veliko nižji od tistih, ki so v obtoku v ZDA … Razlika je v tem, da je pri nas to zakonito.«