Začasni končni rezultati naj bi bili objavljeni danes popoldne. »A ne pričakujemo več velikih sprememb, tako da je predsednik Paul Kagame zmagovalec volitev,« je dejal Mbanda.
S tem si je 59-letni Kagame na tretjih volitvah po grozljivem genocidu v državi leta 1994 zagotovil tretji sedemletni mandat.
»Hvala, da ste mi ponovno zaupali, obljubljam, da bom še naprej gradil na temeljih našega velikega uspeha,« je v nastopu pred podporniki dejal Kagame, čigar zmaga je bila sicer pričakovana.
Paul Kagame s svojim volilnim listkom. Foto: AFP
Na oblasti bi lahko ostal do leta 2034
Kagamejeva Patriotska fronta Ruande (RPF) je leta 1994 uspešno končala genocid, v katerem je bilo ubitih okoli 800.000 Tutsijev in zmernih Hutujev. Velja za enega glavnih ruandskih politikov, ki je v državo vrnil mir, pa tudi stabilnost in gospodarski razvoj.
Kagame se je na oblast kot de facto voditelj povzpel po genocidu, predsednik pa je postal leta 2000. Na mesto predsednika se je povzpel s podpredsedniškega položaja, potem ko je odstopil njegov predhodnik Pasteur Bizimungu.
Zmagal je na volitvah v letih 2003 in 2010, na referendumu leta 2015 pa je 98 odstotkov prebivalstva glasovalo za spremembe ustave, ki so mu omogočile nadaljnje mandate. Na oblasti bi lahko ostal do leta 2034.
Organizacije za varstvo človekovih pravic pa ob tem opozarjajo, da vse stvari v Ruandi vendarle niso tako čiste; politična opozicija je precej omejena, prav tako svoboda govora. »Neodvisnih medijev in neodvisnih organizacij za človekove pravice v državi praktično ni več,« je opozorila Ida Sawyer iz organizacije Human Rights Watch.