Pojavil se je na televiziji, izjavo pa objavil tudi na uradni spletni strani in facebooku. Vse to zaradi družinskega prepira, ki je izbruhnil med njim ter mlajšim bratom in sestro. Lahko bi parafrazirali Tolstojev stavek v Ani Karenini, da so vse družine enako srečne, toda vsaka je drugače nesrečna. Vse družine se pravzaprav prepirajo o isti stvari: dediščini uspešnega očeta.
Drama v družini Leejevih je prišla v javnost, ko sta brat in sestra obtožila zdajšnjega premiera, da zlorablja izvršno oblast, ki jo je podedoval po preminulem očetu, za to, da bi ju prisilil k odstopu od rušenja družinske hiše.
Leejeva vila
Gre za vilo na naslovu Oxley Road 38, ki jo je Lee Kuan Yew, oče družine in nacije, v oporoki določil za rušenje, ko se bo njegova neomožena hči Lee Wei Ling odselila iz nje. Lee je vladal Singapurju od leta 1959 do 1990. Umrl je marca 2015, star 92 let. Že za življenja je ponavljal, da noče, da bi hišo razžrla vlaga in je po njegovi smrti ne bi renovirali brez ustreznih temeljev. Ni si namreč želel, da bi pod njeno streho gradili kult osebnosti, prav tako mu ni bila všeč misel na visok dobiček, ki bi ga lahko od politično obremenjenega projekta kovali podjetniki.
Ko sta znana nevrologinja Lee Wei Ling, ki je vseskozi živela s starši, in najmlajši otrok Lee Hsien Yang, nekdanji general singapurske vojske, zahtevala, naj izpolnijo očetovo voljo, je zdajšnji premier temu nasprotoval. Pri tem je navedel visoko zgodovinsko in kulturno vrednost vile, v kateri je njegov oče preživel največji del življenja, v kleti vile pa so potekali tajni sestanki ustanoviteljev Stranke narodne akcije.
Lee Kuan Yewja so poskusili kolegi in člani kabineta odvrniti od ideje o rušenju hiše, zato je bilo to določilo iz njegove oporoke kar nekajkrat vpisano in izbrisano. Ob njegovi smrti se je pokazalo, da je določilo ostalo v oporoki. S tem je bilo zasejano seme zla, ki je dve leti mirovalo ter se nato nenadoma pojavilo pred nepripravljeno singapursko javnostjo.
»Kaj se je zgodilo z Lee Kuan Yewjevimi vrednotami?«, je bil 14. junija naslov dolge objave na facebooku Lee Wei Ling in Lee Hien Yanga. Sestra in brat v njej obtožujeta zdajšnjega premiera in njegovo ženo Ho Ching, da hočeta iz družinske hiše napraviti politično sredstvo za utrditev oblasti. Še več, iz nje hočeta napraviti sredstvo nadaljevanja dinastije in prenosa najvišjega položaja na njunega sina Lee Hongyija.
»Bratu in voditelju
Singapurci so si po prvem šoku poskusili razložiti, kaj se dogaja z njihovo šestmilijonsko republiko. Kot je v navadi, so vso krivdo zvalili na ženske, in to na tiste, ki so se primožile v družino. Ugotovili so, da je najprej nastal spor med premierovo soprogo Ho Ching in Lim Suet Fern, soprogo Lee Hsien Yanga. Obe sta zelo uspešni v svojem poklicu. Prva je generalna direktorica največjega investicijskega sklada Tamasek Holding, druga pa korporativna odvetnica in partnerica v odvetniškem podjetju Morgan Lewis. Prav tako sta obe zelo vplivni v svojih družinah.
Ni bilo treba dolgo brskati po sporni zapuščini pokojnega Lee Kuan Yewja za ugotovitev, da gre pri sporu njegovih otrok za denar. Lee Wei Ling je neporočena, zato ji je hotel oče zapustiti večji delež denarja, ki bi ga dobili od prodaje zemlje, na kateri je družinska hiša. Vendar sta ga Lee Hsien Yang in njegova žena odvetnica prepričala, da je razdelil denar na enake dele.
Kam vodi takšen
V širši javnosti se postavlja tudi vprašanje, kaj sploh je Singapur: solidna tvorba konfucijanskega vladarja ali majajoča se zlata hiša grabežljive družine. Včeraj je Lee Hsien Loong poskusil prepričati domačo in svetovno javnost, da je vse pod nadzorom. Obljubil je, da bo o vsem poročal 3. julija v parlamentu. Poslanci bodo zatem, če se jim bo zdelo potrebno, glasovali o zaupnici. Stranka narodne akcije ima v kvazidemokratičnem sistemu 83 od 89 zakonodajnih mest, zato je malo verjetno, da bodo zahtevali premierovo odstavitev. Razen če ni družinski prepir prerasel v medfrakcijsko obračunavanje, ki bi lahko nesluteno spremenilo podobo Singapurja.