Kdo verjame Trumpovemu optimizmu

Spravljivo poročanje ameriškega predsednika Donalda Trumpa ni prepričalo nasprotnikov.

Objavljeno
31. januar 2018 21.56
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – V dobrem letu vladavine Donalda Trumpa so Združene države naredile velikanski skok od »ameriškega pokola« do »novega trenutka Amerike«, ki jo poganja cvetoče gospodarstvo, je sporočilo, ki ga je 45. predsednik ponujal državljanom v prvem poročilu kongresu. Po jeznem, razdiralnem, pogosto žaljivem Trumpu je prišel čas za optimističnega Trumpa.

Borzni trg podira rekorde, podjetja hrumijo nazaj v državo, ob novih delovnih mestih je nezaposlenost manjšin rekordno nizka, »državljane lahko dvignemo iz socialne podpore do službe, iz odvisnosti do neodvisnosti, iz revščine do blaginje«, je gledal skozi rožnata očala in v prestolnici, ki pod njegovim vodenjem in z njegovimi zbadljivimi komentarji kipi od jeze, delitev in političnega razcepa, zaznal možnost za enotnost. »Nocoj pozivam vse, da potisnemo razlike na stran, da poiščemo skupne točke, najdemo slogo, s katero bomo izpolnili pričakovanja ljudi, ki so nas izvolili, da jim služimo,« so presenetljivo spravljivo zvenele besede politika, ki se je zavihtel na vrh z nenehnim udrihanjem.

Ne zdi se verjetno, da bi lahko v volilnem letu Bela hiša obrnila­ ploščo in začela iskati skupne točke med strankama, sploh ker je presek njunih interesov praktično prazna množica. Poleg tega predsednikova podpora ne zmore zlesti niti do 40 odstotkov, kljub trdnemu gospodarstvu, zato je toliko bolj razumljiva Trumpova gorečnost pri poudarjanju uspehov. Toda tudi v konservativnem Wall Street Journalu so ugotovili, da je gospodarstvo morda trdno, ne pa cvetoče. 2,1 milijona lani dodanih delovnih mest je najmanj od leta 2010, gospodarska rast ni višja, kot je bila v drugem mandatu Baracka Obame, predsednika, ki je prišel v Belo hišo sredi gromozanske ­finančne krize.

Bonboni, polnjeni s strupom

Demokrati v resnici niso bili navdušeni, sploh ko je govor od začetne vključevalnosti zdrsnil proti navduševanju predsednikove konservativne volilne baze, predvsem pri vprašanju priseljevanja in poudarjanju, da je predvsem predsednik Američanov. Prekrižanih rok in kamnitih obrazov so kazali, kako ohlajeni so odnosi med strankama in še bolj med demokrati in predsednikom. Govor je bil poskus vlivanja topline v ledeno dobo, ni napadel ne medijev ne ljudi ali organizacij, ki mu stojijo na poti. Toda po dosedanjih izkušnjah takšni trenutki ne trajajo dolgo, čeprav na twitterju sinoči ni bilo sporočil.

»Trump je dobro opravil nastop, toda nekaj bo čivknil in vse bo pozabljeno,« je napovedala nekdanja voditeljica konservativne mreže Fox News Megyn Kelly, ki se je preizkusila v vlogi politične analitičarke na precej bolj liberalni mreži NBC. Politični komentatorji so bili pričakovano razdeljeni, od navdušenja na desnici do opazk o »pocukranosti« in »štorkljanju« na levici. »Prodajal je bonbone, polnjene s strupom,« je komentator CNN Van Jones označil Trumpov nativistični pogled na politiko priseljevanja, ko je v kongresu nenehno poudarjal nasilje tolpe MS-13 kot razlog za klestenje sedanjih programov priseljevanja.

Prvi odzivi so pozitivni, v anketi mreže CBS je osem od desetih Američanov, ki so spremljali govor, menilo, da je poskusil povezati državo. Dve tretjini anketirancev je dejalo, da jih je govor navdal s ponosom, le tretjina pa se po njem počuti varneje. Republikanski volivci so bili navdušeni, precej bolj mešan je bil odziv med demokrati.