Kitajska in ZDA formalno pristopili k pariškemu podnebnemu sporazumu

»To ni bitka, ki se je lahko katera koli država, ne glede na to, kako vplivna je, loti sama,« je dejal Obama.

Objavljeno
03. september 2016 10.49
CHINA-ENVIRONMENT/
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Hangzhou − Sodelovanje je najboljša možnost, ki jo imamo, da rešimo planet, je dejal ameriški predsednik Barack Obama, ko je skupaj s kitajskim kolegom Xi Jinpingom v mestu Hangzhou, ki bo jutri gostilo srečanje skupine G20, podpisal pariški podnebni sporazum.

»To ni bitka, ki se je lahko katera koli država, ne glede na to, kako vplivna je, loti sama,« je po navedbah tiskovne agencije AP dejal Obama, Xi pa je izrazil pričakovanje, da bo njuna poteza k ukrepanju spodbudila še več držav.

Kot smo že poročali, je kitajski parlament le nekaj ur pred tem uradno ratificiral dogovor. Ta določa omejitev dviga globalne temperature za največ dve stopinji Celzija do konca stoletja, z željo približati se 1,5 stopinje. Učinkovati naj bi začel leta 2020.

Ratifikacija Kitajske in ZDA pomeni velik korak k uveljavitvi dogovora, ki so ga konec lanskega leta sprejeli v Parizu, saj državi veljata za največji onesnaževalki − Kitajska je odgovorna za četrtino, ZDA pa za 15 odstotkov vseh emisij na svetu.

Kitajska je največja onesnaževalka. Foto: Stringer/Reuters

Podnebni sporazum, ki ga je aprila na sedežu Združenih narodov podpisalo 175 držav, bo začel veljati, ko ga bo ratificiralo ali kako drugače doma potrdilo 55 držav, ki predstavljajo 55 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov, piše STA. Med podpisnicami je tudi Slovenija. Ministri za okolje EU so se junija zavzeli za čimprejšnjo ratifikacijo sporazuma. Slovenija bi lahko ratifikacijski postopek začela takoj, ko bo sporazum potrjen v evropskem parlamentu, kar je pričakovati do konca leta, je takrat povedala ministrica za okolje Irena Majcen.