Frančišek je danes najprej obiskal dom Matere Tereze v Daki, kjer se je srečal z bolniki in sirotami. Nato je prisluhnil izkušnjam katoliških duhovnikov v tej pretežno muslimanski državi. Nagovoril je tudi okoli 10.000 mladih, ki so se zbrali na kolidžu Notre Dame.
Frančišek je v nagovoru duhovnikom in nunam izpostavil škodljivost obrekovanja in ga enačil s terorizmom. »Sovražnik harmonije v verski skupnosti je duh obrekovanja, ki je vrsta terorizma. Je kot teroristi, ki zanikajo, da to so, a potem za seboj pustijo bombe,« je dejal in poudaril, da bodo druge osebe obrekovanje širile naprej.
Katolike, ki so se zbrali v portugalski cerkvi iz 16. stoletja v središču Dake, je tudi pozval, naj se v izogib nezaupanju in delitvi raje »ugriznejo v jezik«.
Papež Frančišek je danes po poročanju tujih agencij najprej obiskal dom Matere Tereze v Daki. Foto: Andrew Medichini/Reuters
Frančišek je bil sploh prvi papež na obisku v večinsko budistični Burmi. Burmanski cerkveni predstavniki naj bi mu odsvetovali poimenovanje manjšine z imenom Rohingja, saj Burmanci pripadnike te manjšine obravnava kot nezakonite priseljence in zanje uporablja izraz Bengalci ter s tem namiguje, da izvirajo iz Bangladeša.
Frančišek je bil sploh prvi papež na obisku v večinsko budistični Burmi. Foto: Mohammad Ponir Hossain/Reuters
Analitiki so glede tega previdnejši in opozarjajo, da papežev obisk kljub vsemu ni ponudil odgovora na vprašanje o prihodnosti manjšine.
Tik pred papeževim obiskom sta Burma in Bangladeš minuli teden podpisala dva dogovora glede vrnitve več sto tisoč pripadnikov muslimanske manjšine Rohingja v burmansko zvezno državo Rakhine. V enem od sporazumov sta med drugim določila reko Naf za mejo med državama.
Papež Frančišek je danes nagovoril okoli 10.000 mladih, ki so se zbrali na kolidžu Notre Dame. Foto: Mohammad Ponir Hossain/Reuters
V torek se je papež srečal tudi z burmansko voditeljico in Nobelovo nagrajenko za mir Aung San Suu Kyi, ki ji v svetu očitajo, da je vojski dala proste roke v krizi z manjšino, doma pa je po več desetletjih vojaške diktature kljub temu priljubljena.