Kinšasa − V ponedeljek so izbruhnili spopadi med protestniki in varnostnimi službami v Kinšasi, prestolnici DR Kongo, ki so se zavlekli v noč. Po podatkih vlade je v spopadih umrlo najmanj 17 ljudi, medtem ko opozicija trdi, da jih je mrtvih več kot 50. Ponoči pa so požgali pisarne treh opozicijskih strank, pri tem sta umrli najmanj dve osebi, piše Slovenska tiskovna agencija.
Oblasti so prepovedale ponedeljkov shod v Kinšasi proti predsedniku države Josephu Kabili. Nasprotniki se bojijo, da bo ravnal protiustavno, saj predvidevajo, da bo podaljšal svoj mandat. Na oblast je prišel leta 2001, v decembru pa se mu mandat izteče. Doslej pa še ni sklical datuma za predsedniške volitve, poroča STA.
Vlada očita opoziciji, da pretiravajo s številom mrtvih, prav tako pa naj ne bi bile resnične trditve, da so varnostne sile uporabile prave naboje. Med drugim so sporočili, da je v spopadih umrlo 17 ljudi, od tega trije policisti. Več ljudi je bilo ranjenih. Na drugi strani opozicija vztraja, da je mrtvih več kot 50 ljudi. Protesti so potekali tudi v drugih večjih mestih. Protestniki so pri tem pozvali ljudi, naj se zberejo tudi danes.
V Kinšasi so danes ponoči požgali pisarne treh opozicijskih strank. V pisarni Unije za demokracijo in socialni napredek (UDPS) so našli vsaj dve zogleneli trupli. Do jutra je požar v drugih dveh pisarnah že skoraj ponehal.
Oglasil se je tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki je obsodil ponedeljkove spopade v DR Kongo. Tudi ameriško zunanje ministrstvo je pozvalo vse sodelujoče, naj konflikte rešijo po mirni poti, ter dodalo, da mora vlada zagotoviti spoštovanje vseh človekovih pravic, tudi pravico do demonstracij.
Kabili je ustavno sodišče maja dovolilo, da ostane na položaju kot skrbnik, dokler ne bodo izvolili novega predsednika. Trenutno mu teče drugi mandat, po ustavi pa ne sme nastopiti tretjega. Ker doslej še ni sklical volitev, jih je skoraj nemogoče izvesti pred koncem leta. Kabili pa sredi decembra poteče mandat.













