Na tnalu so finance Trumpovega kroga

Bela hiša in posebni preiskovalec Robert Mueller sta vse bolj na bojni nogi.

Objavljeno
21. julij 2017 12.45
USA-TRUMP/
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York − Pogovor Donalda Trumpa s časnikom New York Times je postal izjemna uspešnica na ameriških večernih satiričnih šovih, ki privoščljivo navajajo besedni zaklad predsednika ZDA. Resno so ga vzeli tudi preiskovalci in pod drobnogled vzeli finančne transakcije Trumpovega kroga.

V polju cvetk, ki jih je v slabi uri druženja s tremi novinarji Sive dame, kot pravijo New York Timesu, zasadil ne ravno govorniško globok predsednik ZDA, je bilo tudi opozorilo posebnemu preiskovalcu Robertu Muellerju, naj se ne dotika finančnega poslovanja Trumpa in njegovega kroga. Toda že naslednji dan je časnik Bloomberg razkril, da se je Mueller, ki ga je imenovalo pravosodno ministrstvo in ga predsednik ne more odpustiti neposredno, lotil preučevanja finančnih transakcij Trumpovih podjetij in ljudi, povezanih s predsednikom in njegovo kampanjo.

Med drugim so pod drobnogled vzeli ruske nakupe stanovanj v Trumpovih stavbah, njegovo sodelovanje z ruskimi vlagatelji pri spornem nepremičninskem poslu iz 2013 v newyorški četrti SoHo, tekmovanje za Miss Universe v Moskvi, v katero je bila vpletena zdaj razvpita ruska družina Agalarov, ter donosno prodajo luksuzne nepremičnine na Floridi 2008 ruskemu oligarhu v obdobju, ko je nepremičninski trg v ZDA razpadal. Hkrati so pod svoje okrilje prevzeli tudi preiskavo o morebitnem pranju denarja, ki jo je sprožil zvezni tožilec v New Yorku Preet Bharara, preden ga je Trump odpustil, vanjo pa je bil domnevno vpleten nekdanji vodja Trumpove kampanje Paul Manafort.

Iskanje umazanije

Po nalogu pravosodnega ministrstva mora Mueller preiskati vse morebitne »povezave in/ali usklajevanja med rusko vlado in posamezniki, povezanimi s Trumpovo kampanjo«, prav tako pa »vse zadeve, ki izhajajo ali pa bi lahko bile povezane s preiskavo«. Kar pomeni, da ima precej široka pooblastila. Tako se člani njegove ekipe menda zanimajo za Banko Cipra, v kateri je kot podpredsednik deloval Wilbur Ross, preden je postal minister za trgovino. Prav tako se posvečajo prizadevanjem Jareda Kushnerja, predsednikovega zeta in uradnega svetovalca Bele hiše, da bi pridobil vlagatelje za nepremičninske posle svoje družine.

Bela hiša naj bi odgovorila s prečesavanjem poslovnih in političnih ozadij članov preiskovalne ekipe, ki jo je sestavil Mueller, trdita časnika Washington Post in New York Times. Predvsem poskušajo najti konflikte interesov, s katerimi bi lahko očrnili preiskovalce in morda celo zahtevali odhod Muellerja ali pa vsaj nekaterih članov ekipe. Zanimajo jih morebitne donacije kandidatom demokratske stranke, nekdanje stranke odvetnikov, ki jih je najel Mueller, ter odnos med posebnim preiskovalcem in Jamesom Comeyjem, nekdanjim direktorjem FBI, ki ga je Trump odpustil spomladi, to pa je dejansko sprožilo posebno preiskavo.

Duh Starra

Trump je v intervjuju morebitno preiskavo družinskih financ oznanil za rdečo črto, ki je Mueller ne bi smel prestopiti, objavo Bloomberga pa mnogi v ZDA razumejo kot odgovor posebnega preiskovalca. Še posebej, ker je ta v svojo ekipo imenoval nekaj vrhunskih strokovnjakov za finančne prekrške. Zato ne samo Bela hiša, pač pa večji del desnice že tedne bije plat zvona o domnevni pristranskosti preiskave, ker v njej sodeluje nekaj pravnikov, ki so finančno podprli kampanjo prejšnjega predsednika Baracka Obame. Toda pravosodno ministrstvo ima jasna pravila, kaj šteje za konflikt interesov, in donacije kandidatom niso na tem seznamu.

Belo hišo preganja duh Kennetha Starra, posebnega preiskovalca v devetdesetih, ki se je lotil nepremičninske afere Whitewater družine Clinton, nekaj let kasneje pa predsednika Billa Clintona pripeljal na rob odstavitve, ko je izbrskal njegovo sporno početje s praktikantko Monico Lewinsky v Ovalni pisarni. Tudi Clintonova Bela hiša je poskušala diskreditirati Starra in njegove preiskovalce. Toda napad na Muellerja, nekdanjega šefa FBI in enega najbolj cenjenih policistov v ZDA na obeh političnih polih, lahko sproži pravno in politično godljo za Trumpovo vlado.

Samopomilostitev

Predsednik je menda svetovalce prosil, naj raziščejo, kolikšna je njegova moč pomilostitve in ali jo lahko uporabi za svoj najožji krog, od pomočnikov do članov družine in ali celo lahko pomilosti samega sebe, piše Washingtin Post. Pričevanja neimenovanih virov iz Bele hiše se pri tem razlikujejo, saj eden od njih trdi, da je šlo »zgolj za radovednost«, ne pa za iskanje izhoda iz morebitne zagate. Brez dvoma pa je Trumpov intervju ne samo presenetil njegovo odvetniško ekipo, pač pa ji povzročil nove glavobole.

Ta pri tem doživlja reorganizacijo, saj je njegov dolgoletni osebni odvetnik Marc Kasowitz, ki slovi po robatem in neposrednem slogu, po novem odrinjen povsem na rob, vodenje pa je prevzel izkušeni washingtonski branilec John Dowd, ki se bo ob politično nabiti kriminalni preiskavi odzival bolj v rokavicah. Zamenjali so tudi tiskovnega predstavnika odvetniške ekipe, dosedanji piarovec Mark Corallo se je ogibal napadom na posebnega preiskovalca, kar morda potrjuje, da prihaja čas obmetavanja z blatom.