Soči – Dva dni po strmoglavljenju ruskega potniškega letala z 92 ljudmi na krovu so preiskovalci v bližini kraja nesreče našli prvo od več črnih skrinjic, s pomočjo katere bodo poskušali ugotoviti, kaj se je v nedeljo dogajalo nad Črnim morjem.
Še vedno ni nikakršnih dokazov, da bi lahko letalo, v lasti ruskega ministrstva za obrambo, ki je bilo na poti v Sirijo, strmoglavilo zaradi terorističnega napada. Čeprav te možnosti za zdaj ni izključil še nihče, preiskovalci menijo, da je bil vzrok za tragedijo najverjetneje tehnična napaka ali napaka pilota.
Reševalci so z morja do sedaj skupno potegnili dvanajst trupel, vse pa so prepeljali v Moskvo, kjer jih bodo poskušali identificirati. V Moskvo so na analizo odpeljali tudi prvo od več črnih skrinjic, ki so bile na letalu. Informacije, zabeležene v črni skrinjici, ki so jo s pomočjo daljinsko vodene podmornice našli na globini 17 metrov poldrugi kilometer stran od obale Sočija, bodo ovrgle ali potrdile sume, da je bila za nesrečo kriva tehnična napaka oziroma, da je bil vzrok človeški faktor.
Skrinjica s podatki o letu je v »zadovoljivem stanju«, so sporočili z ruskega obrambnega ministrstva.
Po navedbah ministrstva medtem nadaljujejo iskanje druge črne skrinjice s posnetki pogovorov v pilotski kabini. Prav tako še vedno iščejo trupla žrtev nesreče. »Doslej je bilo najdenih 12 trupel in 156 delov teles,« je sporočila ruska vojska. V iskalni akciji sicer po navedbah ruskih oblasti sodeluje več kot 3500 ljudi, 45 ladij, 15 podmornic, 12 letal, pet helikopterjev ter tudi nekaj dronov.
33 let staro letalo
Očividci nedeljske nesreče, med njimi predstavnik tamkajšnje obalne straže, so po pisanju ruskega časnika Kommersant videli, kako je letalo med približevanjem letališču v Sočiju z zadnjim delom udarilo po vodni gladini, preden se je razletelo.
Ruske oblasti so se po poročanju Interfaxa odločile, da do nadaljnega prizemljijo vsa letala tupoljev TU-154. Ta bodo ostala na tleh vse dokler preiskovalci ne ugotovijo natančnega vzroka nesreče. Letalo, na katerem je potovalo tudi 64 glasbenikov, članov zbora Rdeče armade, ki bi v prihodnjih dneh morali nastopiti v ruskem vojaškem oporišču Hmeimim v Siriji, je bilo po poročanju Reutersa staro 33 let. Nazadnje je bilo servisirano septembra letos, večji remont pa so na njem opravili pred dvema letoma. Tupoljeva, ki je strmoglavil v nedeljo, je pilotiral izkušen pilot z več 1900 urami letenja na enakem modelu letal.
Večina ruskih letalskih družb je model TU-154 v zadnjih letih upokojila. Od leta 2000 je v nesrečah letala po pisanju Deutsche Welle umrlo več kot 800 ljudi. Zadnja večja nesreča se je zgodila aprila leta 2010, ko je v strmoglavljenju poljskega vladnega letala v bližini letališča v Smolensku na zahodu Rusije umrl takratni predsednik države Lech Kaczynski in dobršen del poljskega državnega vrha. Preiskava nesreče je kasneje pokazala, da je bila zanjo kriva napaka pilota in da z letalom ni bilo nič narobe.