Nasprotja v Razdeljenih državah Amerike

Kalifornijski upor: Zlata država postaja zastavonoša upora levice proti desnici na oblasti.

Objavljeno
26. junij 2017 14.26
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York - Javni uslužbenci zvezne države Kalifornija ne smejo več na službeno pot v Teksas. Na kalifornijskem seznamu tovrstne prepovedi je še sedem drugih zveznih držav, vse pa druži to, da v svoji zakonodaji uvajajo diskriminacijo proti gejem, lezbijkam, biseksualcem in transseksualcem.

Kalifornija prevzema vodilno vlogo v uporu proti konservativnim oblastem v Washingtonu in prevzema vlogo, podobno kot je v času vlade Baracka Obama Teksas skušal spodkopati predsednikove ukaze, kjer se je le dalo, od okoljske politike do pravic LGBT-skupnosti. Med poplavo teksaških tožb je takratni generalni državni tožilec Greg Abbott na zborovanju konservativnega gibanja čajankarjev svoj običajni delovni dan opisal z besedami: »Odidem v pisarno, vložim tožbo proti zvezni vladi in odidem domov.« Skupaj je vložil skoraj petdeset takšnih tožb, volivci pa so ga predlani nagradili s položajem guvernerja Teksasa.

Podobno vloga je ob ideološkem zasuku v Washingtonu prevzel generalni državni tožilec Kalifornije Xavier Becerra. V pogovoru za časnik San Francisco Chronicle je sicer dejal, da je njegovo delovanje nasprotno, saj Bele hiše ne toži, ker mu ni všeč njeno početje, ampak zato, ker ta skuša preprečiti, kar že počno v Kaliforniji. »Moje odločitve so bile predvsem širitev pravic ljudi in zaščita njihovih ustavnih pravic, v nasprotju z zmanjševanjem njihovih pravic in izključevanjem posameznikov. Zato se mi zdi to, kar počnemo v Kaliforniji, v osnovi precej drugačno od početja Teksasa, čeprav uporabljamo enake mehanizme,« je prepričan. Če se bo trend tožb nadaljeval, bo kmalu dosegel teksaške razsežnosti spopada z zveznimi oblastmi.

Velike pravice

Becerrov urad je Belo hišo Donalda Trumpa izzval pri predsedniškem ukazu o prepovedi vstopa v ZDA za šest pretežno muslimanskih držav, pri poskusu zveznega kaznovanja »varnih mest«, ki ne sodelujejo pri izganjanju nedokumentiranih priseljencev, in pri krčenju subvencij za zdravstveno reformo Obamacare. Več tožb je vložil tudi pri poskusih zveznih oblasti v Washingtonu, da omejijo stroga pravila Kalifornije o onesnaževanju. Nasprotja med nazadnjaki in naprednjaki so se razširila tudi na zvezne države, saj je Kalifornija zaradi omejevanja pravic LGBT-skupnosti prepovedala službena poti javnih uslužbencev v Teksas, Alabamo, Kentucky in Južno Dakoto, že od prej pa so na tem seznamu Tennessee, Severna Karolina, Misisipi in Kansas.

Poseg jim omogoča zakon z začetka leta, ki so ga v Kaliforniji sprejeli kot odgovor na razvpiti »straniščni zakon«, s katerim je Severna Karolina transspolnim ljudem ukazala, da morajo uporabljati stranišča v skladu s spolom na rojstnem listu. To je sprožilo jezen odziv manj konservativnih delov ZDA, številnih podjetij, športnih zvez in umetnikov. »Diskriminacija ima posledice, omejevanje službenih poti je ena od njih,« je svojo odločitev upravičil Becerra. Ta ni nedolžna, saj sega od vrha države prek vseh njenih agencij do javnega šolskega sistema. Razlog za uvrstitev Teksasa na seznam je bil sprejem zakona, ki omogoča prepoved posvojitve in pomoč staršem zaradi »iskrenih verskih prepričanj«. Kar je prikrita diskriminacija LGBT-družin.

Pikrost izobčenih

Soočenje s Teksasom je pomembno, ker gre za dve zvezni državi z največjima gospodarstvom v ZDA. Kalifornija je z 2600 milijardami dolarjev BDP svetovna velikanka, saj bi se uvrstila na šesto mesto sveta, med Veliko Britanijo in Francijo. Teksaški BDP je lani znašal 1616 milijard dolarjev, kar pomeni, da bi na lestvici sveta z desetega mesta izrinil Kanado in se uvrstil za Brazilijo. V Austinu niso ostali dolžni Zlati državi, tiskovni predstavnik guvernerja Abbotta je dejal, da »Kalifornija morda lahko ustavi svoje uslužbence, ne more pa ustaviti vseh podjetij, ki zaradi (višjih) davkov in (strožjih) pravil bežijo v Teksas«.

Nejevoljo so izrazili tudi v Kentuckyju, v pisarni tamkajšnjega guvernerja Matta Bevina se jim je zdelo »zanimivo, da so isti liberalci z zahodne obale, ki se upirajo predsedniškemu ukazu, s katerim ZDA varuje pred tujimi teroristi, sedaj oblikovali svojo prepoved potovanj, s katero kaznujejo države, ki se ne strinjajo z njihovo zelo levičarsko politično ideologijo«. Dvomi se pojavljajo tudi v Kaliforniji, saj bo prepoved prizadela tudi tamkajšnje gospodarstvo. Po Becerrovih besedah je Teksas resnično velika država, a resnične so tudi posledice za njene LGBT-prebivalce.