Lula je namreč zaprosil, da bi med pozivom ostal na prostosti, in trdi, da so obtožbe politično motivirane. Z njimi naj bi mu preprečili kandidaturo na prihodnjih predsedniških volitvah, na katerih mu javnomnenjske raziskave kažejo največjo podporo.
Njegova Delavska stranka je v prvem odzivu sporočila, da gre za »tragičen dan za demokracijo in za Brazilijo«.
Vrhovno sodišče je sicer odločalo pod velikim pritiskom in odločitev sprejelo s šestimi glasovi proti petim po maratonskem zasedanju, ki se je zavleklo do danes zjutraj po krajevnem času.
V torek zvečer je v Sao Paolu, največjem brazilskem mestu, protestiralo okoli 20.000 ljudi, ki so pozivali, naj gre Lula v zapor. Več kot 5000 sodnikov in tožilcev pa je vrhovnemu sodišču poslalo peticijo za takojšnjo zaporno kazen za nekdanjega predsednika.
Delavska stranke Lule je v prvem odzivu na odločitev sodišča sporočila, da gre za »tragičen dan za demokracijo in za Brazilijo«. Foto: Evaristo Sa/AFP
Lula je le eden iz vrste vplivnih brazilskih politikov, ki so osumljeni organizacije poneverb v Petrobrasu. Osumljenci sicer prihajajo tako iz Lulove leve Delavske stranke kot tudi desnosredinske Stranke demokratičnega gibanja novega predsednika države Michela Temerja ter konservativne Napredne stranke.
Tožilci so trdili, da je 70-letni Lula tisti, ki je načrtoval veliko korupcijsko shemo, v kateri je mreža menedžerjev, politikov in velikih pogodbenih izvajalcev izropala državno podjetje. Denar se je stekal v strankarske blagajne in na zasebne račune prek mreže podkupnin in napihnjenih pogodb.
Preiskava sheme, imenovana Operacija avtopralnica, je že pretresla brazilsko elito s preiskavami in obtožnicami proti njenim številnim najpomembnejšim predstavnikom.