Nobelovca Liuja Xiaoboja izpustili na svobodo

Disidenta so iz zapora izupustili tri leta pred iztekom kazni, a od življenja mu ni ostalo več veliko.

Objavljeno
26. junij 2017 13.45
Zorana Baković
Zorana Baković
Liuja Xiaoboja, kitajskega borca za človekove pravice in dobitnika Nobelove nagrade za mir v letu 2010, so predčasno izpustili iz zapora. Novica je sladko-grenka. Po besedah njegovega odvetnika Mo Shaopinga so ga izpustili, ker so mu diagnosticirali terminalno bolezen. Zaradi raka na jetrih se Liu trenutno zdravi v bolnišnici v Shenyangu.

Po besedah zagovornika je Xiaobo zaprosil za zdravljenje zunaj zapora, v katerem je bil zaprt zadnjih osem let. Ko so mu prošnjo odobrili, so ga premestili v civilno bolnišnico.

61-letni Liu velja za enega najbolj prepoznavnih kitajskih pisateljev in literarnih kritikov. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja, v času širjenja političnih svobode, se je uveljavil kot pomemben vodja gibanja za demokratizacijo Kitajske.

Leta 2008 je sodeloval pri nastajanju manifesta Charter 08, ki je svoj navdih črpal iz antisovjetske iniciative Charter 77, katerega avtorji so bili češkoslovaški politični aktivist. Kitajske oblasti so Liuja pridržale nekaj mesecev po tem, ko je bil manifest objavljen na internetu, in ga obsodile na enajstletno zaporno kazen.

Ko so mu leta 2010 podelili Nobelovo nagrado za mir, je Kitajska Nobelov komite obtožila vmešavanja v notranje zadeve, posledično pa so se skrhali tudi odnosi med Pekingom in Oslom. Ne le da Liu ni smel nagrade prevzeti osebno, v zaporu v Jinzhouu v pokrajini Liaoning so mu onemogočli, da bi spremljal prenos ceremonije, na kateri so na stol, rezerviran zanj, postavili kar njegovo fotografijo.

Zdaj so ga izpustili na svobodo, da bi se kitajski partijski vrh vnaprej izognil valu kritike, ki bi gotovo sledil, če bi Liu umrl za rešetkami. Ali to pomeni, da se je kitajski režim omehčal? Ali pa je v komunikaciji s svetom preprosto postal bolj zvit?