Obama rešuje zdravje žensk

Pravica do izbire: Bela hiša tik pred zdajci rešuje organizacijo Planned Parenthood.

Objavljeno
16. december 2016 08.34
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Predsednik Barack Obama poskuša v senci razvpitega naslednika ohraniti liberalne vrednote svoje vlade. Tako je ministrstvo za zdravje­ izdalo pravilo o dodeljevanju­ državne pomoči organizacijam,­ ki se ukvarjajo z zdravjem žensk,­ s katerim poskušajo­ zaščititi organizacijo Planned­ Parenthod. Ta je trn v peti desnice, ker med drugim omogoča pacientkam prekinitev nosečnosti.

Novo pravilo sicer ne omenja Planned Parenthood, je pa jasno, komu je namenjeno, saj republikanci v kongresu že leta poskušajo onemogočiti delovanje te organizacije. »Predsednik Obama je utrdil svojo dediščino kot zagovornik skrbi za zdravje žensk. To pravilo varuje predpisovanje kontracepcije, preglede za rakava obolenja, za spolno prenosljive bolezni ter zdravljenje in drugo oskrbo za milijone ljudi,« je pospremila odločitev Cecile Richards, predsednica Planned Parenthood.

Obramba pred desnico

Organizacija na leto prejme več kot 500 milijonov dolarjev zveznih sredstev, tri četrtine iz programa Medicaid, ki omogoča zdravstveno zavarovanje pacientov z najnižjimi prihodki. Denar jim zagotavlja zakon o javni zdravstveni službi, z njim pa letno pomagajo približno poldrugemu milijonu pacientk. Pravilo, ki prepoveduje zveznim državam odrekanje zveznega denarja organizacijam, ki se ukvarjajo z načrtovanjem družin, tudi če imajo v programu prekinitve nosečnosti, je nastalo pred tremi meseci, ko je več kot ducat zveznih držav z republikansko oblastjo sprožilo postopke proti Planned Parenthood.

Čeprav zvezna zakonodaja prepoveduje uporabo proračunskega denarja za prekinitev nosečnosti, razen v primeru posilstva in incesta ali ko je ogroženo materino življenje, poskuša gibanje proti splavu preprečiti vsakršno javno financiranje organizacij, ki se ukvarjajo s prekinitvami nosečnosti, tudi za nepovezane zdravstvene storitve. Na desnici jim poskušajo zapreti pipico tako pri programu, ki financira načrtovanje družin, kot pri zdravstvenem zavarovanju za najrevnejše.

Sodišča na ravni zveznih držav so doslej preprečevala takšne poskuse, posebej rezanje pomoči v programu Medicaid, saj imajo najrevnejši zakonsko pravico, da sami izberejo, kje jim bodo nudili zdravstveno oskrbo. Program za načrtovanje družin nima takšnega pravnega varstva, saj gre denar iz zveznega proračuna naravnost k posameznim zveznim državam, ki ga nato razdelijo med ponudnike zdravstvenih storitev. Pravilo, ki so ga zasnovali v času, ko so bili demokrati prepričani, da bo prihodnja predsednica Hillary Clinton, določa, da je lahko edino merilo za razdeljevanje sposobnost za nudenje oskrbe.

Kampanja proti

Zmaga Donalda Trumpa je močno spremenila razmerja. Prihodnji predsednik, ki je včasih zagovarjal pravico do izbire, se je zdaj uklonil republikanski dogmi prepovedi splava za vsako ceno. Njegov odnos do Planned Parenthood ni jasen, saj se je sprva pridružil gonji proti organizaciji, nato javno pohvalil njeno dejavnost razen omogočanja prekinitev nosečnosti. Slednje obsega le 3 odstotke njene dejavnosti (na leto izvedejo okoli 328.000 splavov in so največji posamezni izvajalec posega), preostalih 97 odstotkov je posvečeno pregledom za odkrivanje raka na dojkah in materničnem vratu, testiranju za virus HIV in svetovanju v primeru okuženosti, kontracepciji in podobnim programom.

Trump je napovedal, da bo razveljavil številna pravila vlade Baracka Obame, še posebej tista, sprejeta v njenih zadnjih tednih. Ministrstvo za zdravje naj bi poskrbelo, da bo za razveljavitev v sredo objavljenega pravila potreben dolgotrajen postopek, kar so konservativni mediji označili za »prisvajanje moči pet pred dvanajsto«. Ob predsednikovem soglasju je dovolj tudi skupni sklep poslanskega doma in senata, kar ob večini desnice v obeh domovih ne bo prehud zalogaj. »Boj še zdaleč ni končan,« je opozorila Cecile Richards iz Planned Parenthood.

Republikanski senator Chuck Grassley, ki vodi vplivni senatni odbor za pravosodje, je pozval pravosodno ministrstvo, naj sproži preiskavo, ali je Planned Parenthood­ nelegalno prodajala tkiva zarodkov. Tema o prodajanju tkiv, ki jo je sprožil sporni videoposnetek aktivistov proti splavu, je mesece poganjala jezo konservativne Amerike, čeprav je vrsta preiskav ovrgla obtožbe. Ko bo desnica od 20. januarja imela v rokah skoraj vse vzvode oblasti, bo boj proti pravici do izbire eno od njenih osrednjih gibal.

Trump napoveduje imenovanje vrhovnega sodnika, ki se bo zavzemal za prepoved prekinitve nosečnosti. Prihodnji pravosodni minister Jeff Sessions, konservativni senator iz Alabame, pa bo po pričakovanjih aktivistov boja proti splavu zastavonoša gibanja. Njihov lobist Tom McClusky, podpredsednik skupine March for Life ­Action, je dejal, da bi ga osupnilo, če se Sessions ne bi lotil nove preiskave Planned Parenthood, prav tako bi ga »presenetilo, če ne bodo našli ničesar, kar bi bilo vredno obtožnice«.