Teden dni pred prihodom Xi Jinpinga v floridsko letovišče Mar-a-Lago je Trump v tvitu napovedal, da se obeta »zelo težko srečanje«. Celo po prvem srečanju s kitajskim predsednikom v četrtek je izjavil, da njegov gost v nasprotju z njegovimi pričakovanji ni »popustil v ničemer«.
Toda že danes je Trump zatrjeval, da sta s Xijem dosegla, da bodo kitajsko-ameriški odnosi »izjemni«. »Verjamem, da bodo izginili številni možne težave,« je dodal, ne da bi pojasnil, kaj je sploh mislil s tem.
Kitajski predsednik prav tako ni popustil glede trgovinskega primanjkljaja, kar še posebej muči Trumpa, je pa predlagal novo platformo za dialog med državama. Dosedanji strateški in ekonomski dialog, je dejal Xi, bi lahko zamenjali štirje pogajalski mehanizmi, s katerimi bi lahko na visoki ravni rešili čim več vprašanj o skupnih interesih. Ni pa pojasnil, kako bi se lahko razlikovali od sedanje, postavljene leta 2009, na prvem srečanju med nekdanjima predsednikoma Barackom Obamo in Hu Jintaom. Kitajsko stran naj bi zastopala namestnik premiera Wang Yang in državni svetnik Yang Jiechi, ameriško pa zunanji minister Rex Tillerson in finančni minister Steven Mnuchin.
Nov dialog bo, so poudarili kitajski viri, vključeval tudi kibernetsko varnost kot posebno temo, kar kaže na velik interes obeh držav.
Po ocenah kitajskih analitikov se je Xi Jinping veliko bolje pripravil na srečanje od Trumpa, a še vedno ni bil pripravljen na najpomembnejšo novico dneva. Visoki ameriški uradnik, ki je bil navzoč na četrtkovi slovesni večerji, je zatrdil, da je ameriški predsednik tik pred koncem banketa sporočil Xiju, da bodo ameriške rakete poletele iz Sredozemlja proti Siriji, vendar se Xi na to ni odzval. Kitajsko zunanje ministrstvo je v petek pozvalo vse strani, naj poiščejo politično rešitev, saj je zanje edina sprejemljiva.