Ko predsednika vlade z zelo dostojno letno plačo, ki pa je še vedno v okvirjih prihodkov državnih uslužbencev v Aziji, vprašate, od kod mu 1,5 milijarde dolarjev, najprej odmahne z roko, češ: »Kje pa ste to slišali?« Ko se izkaže, da so njegovi otroci lastniki luksuznih apartmajev v enem najdražjih mest na svetu, pa se sredi dima pojavi tudi ogenj.
Tako nekako je izgledal padec pakistanskega premiera Navaza Šarifa, ki ga je vrhovno sodišče v petek razrešilo s položaja, sklicujoč se na podatke iz panamskih dokumentov, ki jasno pričajo o stopnji njegove korumpiranosti.
Sodišče je soglasno sprejelo sklep, da Navaz Šarif »ni bil iskren« ob prijavi svojega premoženja, zato da ni več kvalificiran za »poštenega člana parlamenta«. Obenem je zahtevalo tudi kriminalistično preiskavo proti vsem člankom njegove družine. Premier je zato še isti dan odstopil in se pridružil ostalim predhodnikom na čelu pakistanske vlade, od katerih niti en ni dokončal petletnega mandata.
Stanovanja ob Park Laneu v londonski četrti Mayfair so pravzaprav vodila dlje, vse do offshore podjetij, ki so bila v lasti članov najožje družine prvega človeka Pakistana. Premierov sin Hasain Navaz se je lani odzval na razkritje panamskih dokumentov in priznal obstoj teh podjetij, v isti sapi pa je zatrdil, da so bila ustanovljena z »zakonitim denarjem«.
Toda sodniki so se vprašali, zakaj potem ta »zakoniti denar« ni bil prijavljen in ker niso dobili zadovoljivega odgovora, je premier izgubil njihovo zaupanje.
Nasprotnice pakistanskega premiera se veselijo odločitve vrhovnega sodišča. Foto: Arif Ali/AFP
Protikorupcijska preiskava trenutno poteka proti sinovoma Navaza Šarifa, a tudi proti njegovi hčeri Marjam, v kateri je oče videl svojo politično naslednico. Pred sodišče bo moral stopiti še njen mož, pa tudi finančni minister in nekaj drugih tesnih sodelavcev pakistanskega premiera.
Pakistance nenadni preobrat na njihovem političnem prizorišču ni niti malo presenetil. O premierovem bogastvu se namreč šepeta že vse od osemdesetih let prejšnjega stoletja, torej še od prej, preden je bil leta 1990 prvič izvoljen na najvplivnejšo funkcijo, ki jo je opravljal do leta 1993.
Številne podrobnosti, ki jih je obelodanilo razkritje panamskih dokumentov, so bile predmet preiskave že v devetdesetih letih, a mu tudi to ni preprečilo ponovne izvolitve leta 1997. Premier je takrat ostal dve leti, do vojaškega udara, v katerem je bil strmoglavljen.
Pakistansko javnost bolj skrbi, ker je Navaz že osemnajsti premier, ki je odletel z vrha vlade, še preden je dokončal mandat. Večina od njih je bila tarča sumov, če ne celo dokazov težke korupcije.
Odgovora na vprašanje, kdo bo nasledil Navaza Šarifa do parlamentarnih volitev, predvidenih za sredino prihodnjega leta, še ni. Pakistan je spet v stanju - že znanega - šoka.