Daka − Papež Frančišek je sklenil obisk v Burmi in prispel na tridnevni obisk v Bangladeš. Po poročanju nemške tiskovne agencije DPA je pri tem na jugu države preletel begunsko taborišče, v katerem je trenutno skoraj milijon pripadnikov manjšine Rohingja, ki so v državo pribežali iz Burme. Z manjšo skupino predstavnikov v Burmi preganjane muslimanske manjšine se bo papež sešel v petek na medverskem srečanju, ne bo pa obiskal nobenega izmed begunskih taborišč.
»Mednarodna skupnost mora sprejeti odločne ukrepe za to hudo krizo. Ne gre le za prizadevanja za rešitev političnih vprašanj, ki so vodila v množičen beg ljudi, temveč tudi za nudenje takojšnje gmotne pomoči Bangladešu, ki si prizadeva odgovoriti na najnujnejše potrebe ljudi,« je poudaril papež v svojem govoru na današnjem srečanju s predstavniki oblasti, civilne družbe in diplomatskega zbora.
»Nihče od nas ne bi smel spregledati težavnosti razmer, hudega človeškega trpljenja in tveganih pogojev, v katerih živi toliko naših bratov in sester, natrpanih v begunskih taboriščih,« je še poudaril Frančišek, pri tem pa je pripadnjige manjšine Rohingja imenoval kot »begunce iz države Rakhine«.
Papež v Burmi ni izgovoril termina Rohingja
Papež je v zadnjih dneh tarča kritik, ker med štiridnevnim obiskom v Burmi ni neposredno obsodil nasilja nad pripadniki skupine Rohingja niti ni izgovoril besede Rohingja − v Burmi pripadnike manjšine namreč imenujejo Bengalci, termin pa namiguje na to, da gre za po mnenju burmanskih oblasti nelegalne priseljence iz Bangladeša.
Mnogo beguncev v bangladeških begunskih centrih živi v hudem pomnajkanju osnovnih življenjskih dobrin. Foto: Ed Jones/AFP
Od konca avgusta, ko se je v odgovoru na napad muslimanskih upornikov začel zadnji val nasilja burmanske vojske, je iz burmanske zvezne države Rakhine zbežalo približno 620.000 pripadnikov v Burmi diskriminirane in pogosto preganjane muslimanske manjšine Rohingja. Človekoljubna organizacija Amnesty International je, denimo, v svoji zadnji raziskavi ugotovila, da pripadniki manjšine živijo v razmerah apartheida.Neskaljena avtoriteta papeža
Papežev tiskovni predstavnik Greg Burke je v odzivu na te kritike dejal, da je že sama navzočnost papeža v Burmi usmerila pozornost javnosti na številne težave, s katerimi se tam soočajo. Ocenil je tudi, da je papeževa moralna avtoriteta ostala neskaljena.
Po današnjem srečanju s predstavniki oblasti, civilne družbe in diplomatskega zbora se bo papež Frančišek jutri udeležil medverskega srečanja v Daki, v Bangladešu pa naj bi obiskal tudi eno od ustanov matere Terezije ter daroval mašo, na kateri pričakujejo okoli 100.000 vernikov. Frančišek je po Janezu Pavlu II. drugi papež, ki je obiskal to državo.