Polno idej, a nobenih dogovorov (doslej)

Edini napredek v sobotnih pogovorih je bil ta, da so se sploh zgodila.

Objavljeno
16. oktober 2016 20.20
Switzerland Kerry Syria
Boris Čibej
Boris Čibej
Podrobnosti o tem, kaj sta se ameriški in ruski zunanji minister, John Kerry in Sergej Lavrov, za zaprtimi vrati najprej sama pogovarjala o reševanju sirske krize, nato pa o tem govorila še z nekaterimi kolegi, so skope. Udeleženci sobotnih pogovorov so menda predstavili veliko zamisli, vsi pa so se strinjali, da se niso nič dogovorili.

»Sirsko srečanje se je končalo z novimi idejami, a brez dogovora,« so sobotne pogovore v švicarski Lozani kratko, a jedrnato povzeli v vodilnem ameriškem poslovnem časniku Wall Street Journal. Na drugi strani novo vznikajoče »železne zavese« pa so v ruskem dnevniku Kommersant, ki slovi po duhovitih naslovih, za opis zadnjih diplomatskih naporov dolgoletnega prvega moža ruske diplomacije in njegovega ameriškega kolega ustvarili novo športno disciplino »lozanje po vrvi«.»Pogovori so bili iskreni«

Kerry je pred velikim srečanjem najprej uskladil stališča s svojim saudskim kolegom Adelom al Džubejrom, potem sta se za 40 minut pred javnostjo zaprla z Lavrovom, predstavnikom države, s katero so ZDA pred kratkim uradno prekinile dialog o Siriji. Potem so se več kot štiri ure trajajočih pogovorov udeležili še zunanji ministri Egipta, Iraka, Jordanije, Katarja in Turčije. Čeprav bi jih veliko hotelo končati sirsko zmedo čimprej, tega nihče noče narediti »šlampasto«, je po srečanju povedal Kerry, ki je pogovore ocenil za zelo iskrene.

Sicer se niso uspeli dogovoriti o tem, kako bi v Siriji prekinili spopade ali omogočili dostavo človekoljubne pomoči, pač pa so, kakor je razkril prvi ameriški diplomat, sodelujoči predstavili veliko predlogov. O njihovi vsebini ni hotel govoriti, da ne bi »ustvarjal špekulacij«, bodo pa po njegovih besedah pripomogli k temu, da naslednjič, ko bo sklenjen mirovni sporazum, ne bo treba »polniti nekdanjih lukenj«. O vseh predstavljenih predlogih bodo po Kerryjevih besedah še danes nadaljevali pogovore predstavniki na srečanju udeleženih držav. A sodelujoči na sobotnih pogovorih doslej niso sporočili niti tega, da so se dogovorili vsaj o tem, da se bodo še kdaj srečali.

Turški predlog, ruske zahteve

Nič bolj gostobesedni po pogovorih niso bili v Moskvi, pač pa se je v Ankari še pred njimi izvedelo, da bo turški zunanji minister Mevlüt Çavuşoğlu na njih predstavil svoj načrt za rešitev krize v sosednji Siriji. Ta je sestavljen iz šestih točk: prekinitev blokade Alepa, začetek dostavljanja človekoljubne pomoči v to mesto, obnovitev političnega procesa pod nadzorom Združenih narodov, borba proti Islamski državi in izgradnja začasnih bolnišnic. Včerajšnje uradno sporočilo ruskega zunanjega ministrstva je srečanje, katerega udeleženci »podpirajo ohranitev Sirije kot celovite, neodvisne in laične države, v kateri se o bodočnosti svoje države prek neizključujočega političnega dialoga odločajo Sirci sami«, pozdravilo. A iz njega je razvidno tudi to, da na pogovorih niso bili odpravljeni glavni ruski očitki ZDA in ostalim tujim podpornikom oboroženih upornikov proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, in sicer da kljub obljubam še vedno niso uspele razločiti med sirsko »zmerno« opozicijo in mednarodno priznanimi teroristi iz Fronte al Nusra. Brez izpolnitve te ameriške obljube Moskva ne bo več podpirala sporazumov o premirju, so ruskim medijem zaupali dobro obveščeni visoki krogi z obrambnega ministrstva, saj so »nezmerni« uporniki ta doslej vedno zlorabili za oskrbo, novačenje bojevnikov ter utrditev in osvojitev položajev.

»Diplomacija še ni umrla«

Kakor je za Kommersant povedal nekdanji prvi namestnik predsednika sirske vlade, zdaj pa voditelj opozicijske Stranke narodne volje Kadri Džamil, je bil glavni dosežek pogovorov ta, da je do njih sploh prišlo. Po njegovem mnenju je pomembno to, da ne glede na ostra medsebojna obtoževanja, s katerimi so se v zadnjem času obstreljevali med Washingtonom in Moskvo, Američani in Rusi še vedno nadaljujejo pogovore. »To pomeni, da diplomacija še ni umrla in da je obema stranema še vedno ljubša politična rešitev razmer,« je izjavil Džamil. Toda to je nadvse težaven posel, pravi Hadi al Bahra, nekdanji voditelj združene koalicije sirskih opozicijskih in revolucionarnih sil, ki jih podpirajo ZDA in tiste regionalne države, ki so bile povabljene na sobotne pogovore. Po njegovih besedah Rusiji in ZDA reševanje spora v Siriji ne dopuščajo njuna že obstoječa medsebojna nasprotja v drugih regijah, zlasti v Ukrajini.