Berlin -- Nemško-ameriško prijateljstvo temelji na zavezanosti osebni svobodi in dostojanstvu, ki ju lahko zagotovita le živahna demokracija in vladavina prava, verjameta nemška kanclerka in ameriški predsednik, ki je te dni na obisku v Berlinu. Brez omenjanja velikih »slonov v sobi« z Donaldom Trumpom na čelu Angela Merkel in Barack Obama poudarjata tesno povezanost obeh držav po temnih in svetlih poglavjih skupne zgodovine.
Nemška kanclerka in odhajajoči predsednik ZDA nista vedno delala z roko v roki. Ko se je Nemčija še pred njegovo izvolitvijo že zaljubila v Baracka Obama, se je Angela Merkel zaradi nastopa v Berlinu še jezila nanj, ko pa so Nemci zaradi prisluškovalnih afer in zunanjepolitičnega omahovanja vse bolj dvomili, je krščanskodemokratska voditeljica ameriškemu prvaku vsem morebitnim političnim nasprotovanjem navkljub nudila trdno oporo in naklonjenost. Ob demokratovem zadnjem obisku v Nemčiji v vlogi ameriškega predsednika skupaj pišeta o skupnem videnju izzivov sodobnemu svetu.
Prvaka Nemčije in ZDA v reviji Wirtschaftswoche ne omenjata Obamovega naslednika Donalda Trumpa, ki lahko skupaj z britanskim brexit-om zamaje gospodarske in politične odnose v svetu in tudi tiste med Novim svetom in Staro celino. Ne dotikata se niti očitkov, da sta tudi sama odgovorna za vzpon nevarnega populizma v svetu, saj z gospodarsko, socialno, begunsko in drugo politiko spodbujata upor tistih, ki ne vidijo rešitve v vse večji vlogi države v zahodnih družbah. Ob gigantskih novih izzivih zahodni varnosti in blagostanju raje poudarjata načela demokracije, prava in spoštovanje človekovega dostojanstva.
Skrb za prihodnost Zahoda
»Naše države so skupaj odgovorne za zaščito in ohranitev našega načina življenja,« verjameta Merklova in Obama. Enkrat za spremembo takšne politične ocene niso floskule, ampak globoka skrb za prihodnost tako imenovanega Zahoda. »Naši državi sta zavezani kolektivni obrambi znotraj severnoatlantske zveze Nato.« Tesno hočeta sodelovati pri boju proti globalnemu terorju, globoko spoštovanje do človekovega dostojanstva pa ju vodi k zagotovitvi človekoljubne pomoči milijonom beguncev po vsem svetu. »Vemo, da prav naše obravnavanje najbolj ranljivih določa resnično moč naših vrednot.« Nemško-ameriško partnerstvo je bilo po prepričanju nemške kanclerke in ameriškega predsednika bistveno tudi za zaščito našega planeta.
Iste vrednote so temelj uspešnih gospodarstev, verjameta Angela Merkel in Barack Obama, še posebej, ko gre za ustvarjalnost in inovacije. »Naši državi sprejemata zamisel socialno odgovornega tržnega gospodarstva, ki vključuje zavezanost socialni varnosti, izboljšanim priložnostim, kvalitetnemu izobraževanju za vse in razviti in učinkoviti infrastrukturi.« Načini doseganja teh ciljev se morda razlikujejo, a so po njunem prepričanju močni na vrednotah utemeljeni skupni temelji. Evropejci in Američani dajejo največje gospodarsko območje sveta, ki daje tretjino vse globalne trgovine in skoraj polovico bruto domačega proizvoda, bistvo tega pa so močni gospodarski odnosi med Nemčijo in ZDA: obseg trgovine je samo lani štel 620 milijard evrov, največ med vsemi državami sveta. »Za temi impresivnimi številkami so milijoni podjetij in zaposlenih, ki proizvajajo te dobrine in usluge in katerih delovna mesta so odvisna od njih.«
Nemci romajo v Silicijevo dolino, »kjer ljudje bolj kot kjerkoli izvajajo in mislijo prihodnost digitalnega gospodarstva«, Američani pa uspevajo v številnih nemških industrijskih in inženirskih družbah svetovnega razreda, majhnih in velikih, poudarjata državnika. Navajata tudi učenje od medsebojnih sistemov dela in izobraževanja: Američani preučujejo izjemni nemški način sistem vajeništva, Nemci pa se učijo, kako v ZDA vsi pridobivajo od »spektakularne raznolikosti«. Temelj tako tesnih gospodarskih odnosov so nešteti osebni stiki med državljani obeh držav.
»Preprosto povedano, močnejši smo, če delujemo skupaj.« Kanclerka Merklova in predsednik Obama sta se zavzela tudi za čezatlantsko trgovinsko in naložbeno partnerstvo TTIP, v petek pa se bosta v Berlinu srečala še z voditelji Francije, Italije, Španije in Velike Britanije.
Med številnimi komplimenti na račun nemške kanclerke je Obama na skupni tiskovni konferenci izrazil tudi upanje, da bo njegov naslednik Rusiji jasno povedal, »kje se oddaljujejo od naših vrednot«. Omenil je tudi »jasne dokaze« za kibernetske napade iz Rusije.