Putin novemu kolegu Trumpu že poslal pozdravni telegram

Ruski predsednik stavi na konstruktivni dialog, spodnji dom je zadržan, opozicija pa: Večina nas je za Trumpa, vsem šampanjca!

Objavljeno
09. november 2016 10.53
TOPSHOT-RUSSIA-US-VOTE
Boris Čibej
Boris Čibej

Kmalu po razglasitvi rezultatov ameriških predsedniških volitev je ruski predsednik Vladimir Putin svojemu novemu kolegu Donaldu Trumpu poslal pozdravni telegram, so sporočili iz Kremlja. V njem je izrazil željo, da jima bo s skupnim delom uspelo izvleči rusko-ameriške odnose iz kriznih razmer ter najti skupne in učinkovite odgovore na izzive globalne varnosti. Po Putinovih besedah je konstruktivni dialog med Moskvo in Washingtonom, ki temelji na enakopravnosti in medsebojnem spoštovanju stališč drug drugega, v interesu prebivalstva obeh držav in vse svetovne skupnosti.

V spodnjem domu ruskega parlamenta so vest o Trumpovi zmagi pozdravili s ploskanjem, predsednik dumskega odbora za mednarodne odnose Leonid Sluckij pa je zjutraj, ko je republikanski predsedniški kandidat Donald Trump še zbiral zmagovite elektorske glasove, izjavil, da »bi si želel upati, da se bo njegov pozitivni odnos do sodelovanja z Rusijo in evrazijskimi integracijskimi strukturami pokazal za dejanskega«. Po njegovih besedah bo lahko novi ameriški predsednik svoj predvolilni slogan »Naredimo Ameriko spet veliko« uresničil le tako, da bo »spoštoval ravnotežje sil in se skupaj z nami zavzemal za razvoj harmonične, večpolarne svetovne arhitekture 21. stoletja«.

V opoziciji niso bili tako zadržani. »Dragi Donald, čestitamo vam za zasluženo zmago. Naj si babica Hillary odpočije. Večina Rusov je za Trumpa, vsem šampanjca!« je pisalo v telegramu, ki ga je novemu ameriškemu predsedniku poslala ruska liberalno demokratska stranka že par ur pred razglasitvijo rezultatov, če gre verjeti njenemu razvpitemu voditelju Vladimirju Žirinovskemu.

*** Povolilno dogajanje v ZDA spremljajte TUKAJ.

Ta je zjutraj povedal, da je navdušen, ker so Američani začeli »pravilno glasovati«. »Prej so izvolili Afroameričana. In kaj je storil v osmih letih? Pol sveta je v krvi. Namesto njega bi prišla prav takšna brezumna babica. Pravočasno so razmislili,« je pojasnil Žirinovski. Po njegovih besedah je poražena demokratska kandidatka »grozila z vojno«, Rusija pa je zanjo »glavna sovražnica«, zato so se Američani, ki si jih večina želi mirno življenje, zamislili in se vprašali, »zakaj nam je tega treba, kje je ta Rusija, kje je ta Sirija, kakšna neki Ukrajina?«

Sergej Kalašnikov, ki v svetu federacije, kakor pravijo zgornjemu domu ruskega parlamenta, predstavlja Brjansko regjo, ni bil tako navdušen. »Trumpa nimam za proruskega politika, kakor so ga označevali nekateri mediji. On je kavboj, ki zastopa interese konservativnega in precej konservativnega dela ameriške družbe,« je opozoril nekdanji ruski minister za delo in socialni razvoj.

Po njegovem mnenju se bo Trump ukvarjal zlasti z notranjo politiko, na mednarodnem prizorišču pa ne pričakuje velikih sprememb: nadaljevalo se bo tako oboroženo zoperstavljanje na Bližnjem vzhodu kot oboroževalna tekma, saj je »svet vstopil v dobo nasprotovanj, problemov pa nam v bližnji prihodnosti ne bo uspelo rešiti ne po politični ne po vojaški poti«.

Tudi dolgoletni voditelj ruskih komunistov Genadij Zjuganov je prepričan, da bo vse ostalo po starem. “Spreminjali so se časi, tehnologije, vreme, le strategija Američanov ne. To je ekspanzija, utrjevanje svoje nadvlade in zadnja leta globalna politika, s katero hočejo prevzeti glavne strateške vire, od surovin, informacij do finančnih tokov,” je povedal Zjuganov.