Predsednika Kitajske in ZDA sta se v sredo pogovarjala po telefonu. Xi Jinping je, kot poroča kitajski časnik Global Times, poklical Donalda Trumpa, da bi se mu zahvalil za gostoljubni sprejem v floridskem letovišču Mar-a-Lago, a mu je pravzaprav hotel povedati nekaj drugega.
»Xi Jinping je poudaril, da Kitajska vztraja pri denuklearizaciji Korejskega polotoka, a v želji po ohranitvi miru in stabilnosti na polotoku poziva k rešitvi tamkajšnjih problemov po mirni poti,« je po njunem telefonskem pogovoru sporočila kitajska državna televizija.
Kitajski voditelj je še poudaril, da je Peking pripravljen nadaljevati »tesno komunikacijo in koordinacijo« z Washingtonom glede tega vprašanja, so še zapisali v Global Timesu, kjer so v enem izmed torkovih člankov ugotavljali, da Korejski polotok vse od prvega severnokorejskega jedrskega poskusa leta 2006 ni bil bliže oboroženemu spopadu.
Po skoraj idiličnem srečanju v Mar-a-Lagu so se odnosi med kitajskim in ameriškim predsednikom znašli pred veliko preizkušnjo. Foto: Jim Watson/AFP
Xi Jinpingovo vztrajanje pri »mirnem reševanju« ni bilo slišati kot ultimat, zato ostaja dovolj prostora za domnevo, da bi bila Kitajska tokrat pripravljena obrniti hrbet Severni Koreji, če bi prišlo do vojaškega posredovanja. Xi je že v Mar-a-Lagu med drugim izjavil, da »obstaja tisoč razlogov za izboljšanje kitajsko-ameriških odnosov in niti en sam za to, da bi jih poslabšali«. »Niti en sam« pomeni niti Severna Koreja.
Japonsko-ameriški bojni ples na valovih
Telefon, ki povezuje rezidenco najvišjih kitajskih voditeljev Zhongnanhai in Belo hišo, je zazvonil prav v trenutku, ko so neimenovani viri razkrili Reutersu, da bodo japonske pomorske oborožene sile sodelovale v skupnih vojaških vajah z ameriško bojno skupino, zbrano okoli letalonosilke USS Carl Vinson, ki je pravkar na poti proti Korejskemu polotoku.
Priprave na vzlet vojaškega letala s krova ameriške letalonosilke Carl Vinson. Foto: Lee Jin-man/AP
»Japonska želi poslati nekaj rušilcev, ko bo Carl Vinson vplul v Vzhodnokitajsko morje,« je dejal eden od virov. Vadili bodo tudi pristajanje helikopterjev na ladjah in preizkusili komuniciranje med poveljstvoma obeh vojska. Za Severno Korejo je sicer sodelovanje japonske vojske dodatna provokacija in tudi Kitajska posebej pozorno spremlja ameriško-japonsko vojaško zvezo na morju, v katerem ležijo otoki Diaoyu (oziroma Senkaku po japonsko).
Telefonski pogovor med predsednikoma je sledil še enemu tvitu Donalda Trumpa, ki je v torek prek tega družbenega medija sporočil: »Severna Koreja izziva težave. Če se Kitajska odloči pomagati, bo to odlično, če ne, bomo rešili problem brez njih!« Ameriški predsednik je tudi ponovil, da bi bilo veliko lažje skleniti trgovinski sporazum s Kitajsko, če bi se ta potrudila končati severnokorejski jedrski izziv.
V Pjongjangu se pripravljajo na praznovanje 105. obletnice rojstva Kim Il Sunga. Foto: Ed Jones/AFP
V Global Timesu so ugotovili, da so ZDA končno pokazale, da pod nobenim pogojem ne nameravajo sobivati z jedrsko Severno Korejo. Glede na to, da Pjongjang sporoča, da pod nobenim pogojem ne misli ustaviti svojega jedrskega programa, je sklep preprost. Severna Koreja je v torek opozorila, da je pripravljena na jedrski odgovor na vsak poskus ameriške agresije.