New York − Japonski premier Šinzo Abe se bo nocoj kot prvi tuji voditelj srečal z novoizvoljenim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Pred odhodom v ZDA, kjer bo naredil zgolj vmesni postanek na svoji poti na vrh azijsko-pacifiškega gospodarskega sodelovanja (Apec) v Peruju, je Abe povedal, da je namen njegovega obiska predvsem želja po »zgraditvi zaupanja« z novim ameriškim voditeljem.
Azijske države so med predsedniško kampanjo z zaskrbljenostjo spremljale Trumpovo prevpraševanje ameriške zunanjepolitične strategije. Trump je med drugim dejal, da bi morala nekatere zaveznice, med njimi Japonska, prispevati več denarja, če si želijo ohraniti prisotnost ameriških enot na svojem ozemlju. Hkrati je bil kritičen do dogovora o čeztihomorskem partnerstvu (TPP), ki so ga ZDA sklenile s skupino vzhodnoazijskih gospodarstev, in v primeru zmage napovedal izstop iz prostotrgovinskega sporazuma.
Abe bo prvi tuji voditelj, ki bo dobil priložnost, da se na štiri oči pomeni z zmagovalcem in preveri, kako odločen je ta glede uresničevanja nekaterih svojih obljub. S Trumpom sta se po volitvah enkrat že pogovarjala po telefonu. V dvajsetminutnem pogovoru, v katerem mu je Abe čestital za zmago, je bila osrednja tema pogovora njuna skupna ljubezen do golfa, piše Financial Times. Toda njun današnji pogovor bo po vsej verjetnosti nekoliko bolj formalen. Japonska oblast ne skriva navdušenja nad tem, da je Trump od vseh voditeljev najprej sprejel Abeja. »To ni majhna stvar,« je v izjavi za britanski časnik dejal Jošihide Šuga, šef Abejevega kabineta. »Gre za njun prvi pogovor, bistvo je v zgraditvi zaupanja.«
Po poročanju BBC sta Trump in novoizvoljeni podpredsednik ZDA Mike Pence v zadnjem tednu po telefonu govorila z 29 svetovnimi voditelji.













