Izvolitev Donalda Trumpa za bodočega ameriškega predsednika je tudi v ZDA povzročila precejšen šok in nezadovoljstvo. Na vzhodu in zahodu države je v sredo, po objavi volilnih rezultatov, protestiralo več tisoč ljudi. Ponekod so se med protestnike izzivalno pomešali tudi »beli jezni« Trumpovi zagovorniki, ki so poskrbeli za napetosti in glasna medsebojna zmerjanja.
»New York te sovraži«, je po poročanju agencij v neuradni »prestolnici« ZDA in vsega sveta vzklikalo več tisoč protestnikov. Množica je zmerjala, da Donalda Trumpa »ne priznava za svojega predsednika«, na transparentih pa so se pojavljali tudi napisi, češ da se je v torek za ZDA zgodil »en korak naprej in za 50 let nazaj«. Več zakritih muslimank je nosilo transparente z napisom »Sem muslimanka in me je strah«, med množico demonstrantov, ki so mirno vzklikali proti novemu predsedniku, pa so se vsakič znova pomešale manjše skupine Trumpovih republikanskih navdušencev in poskrbele za glasne izmenjave žaljivk. Resnejši incidentov po poročanju policije ni bilo.
Množice demonstrantov, predvsem šolarjev in študentov, so se na ulicah zbrale tudi v Kaliforniji. V Berkeleyu, Seattlu, kjer je v bližini demonstracij odjeknilo tudi nekaj strelov, v Phoenixu, Los Angelesu, Richmondu in Oaklandu, kjer se je zbralo čez 6000 ljudi, ki so povsem blokirali ceste, je mladina protestirala predvsem proti rasizmu, ki ga je v svojih predvolilnih nastopih zganjal bodoči ameriški predsednik, in proti izganjanju tujcev. »Priseljenci so tisti, ki Ameriko delajo močno«, je bilo njihovo najpogostejše geslo, kajti med študenti in šolarji v tem delu ZDA je veliko otrok ilegalnih priseljencev, ki se bojijo za svoja dovoljenja za bivanje. Samo v Los Angelesu se je po poročanju agencij zbralo več kot 5000 demonstrantov, protesti pa so bili tudi v Bostonu, Philadelhiji in Portlandu. Ponekod, tako kot v San Franciscu in Los Angelesu, so demonstracije napovedane tudi za prihodnje dni.
Protesti, ki v svobodoljubnih Združenih državah po volitvah niso nič nenavadnega, ljudje si pač dajo duška, so tokrat potekali kljub spravljivim izjavam novoizvoljenega predsednika Trumpa, ki je takoj po volilni zmagi skušal umiriti žogo. Vse državljane je po svoji zelo protislovni in umazani predvolilni igri, ki je marsikdaj segla tudi globoko pod pas, prepričeval, kako da bo predsednik vseh Američanov, ki da mu je najpomembnejša ponovna združitev države. Da so razmere po tokratnih volitvah, ki so povsem razklale ameriško družbo, napete in potencialno nevarne, sta dala s svojim ravnanjem vedeti tudi poražena demokratska kandidatka Hillary Clinton, ki je imela zelo umirjen in državotvorno zastavljen poslovilni govor, ter odhajajoči predsednik Barack Obama. Ta je svojega naslednika Donalda Trumpa takoj povabil na sprejem v Belo hišo, pri tem pa posebej poudaril, da je tudi zamenjava oblasti med njim in njegovim predhodnikom Georgeom W. Bushem pred osmimi leti kljub zelo velikim razlikam med njima potekala mirno in uglajeno.
Današnje srečanje v Beli hiši je bilo brez dvoma velika ura triumfa za Donalda Trumpa in ena najbolj grenkih ur za Baracka Obamo. Kajti uglajeni odhajajoči demokratski predsednik je moral tudi zato, ker se Washington trese pred posledicami izida volitev, svojemu robatemu republikanskemu nasledniku, ki je demokratski tekmici Clintonovi grozil celo z zaporom, ves čas kazati prijazen in spravljiv obraz. Da državljani izida volitev slučajno ne bi razumeli narobe.













