New York − Izpraznjene police in dolge vrste pred blagajnami so v ponedeljek zvečer napovedovale, da se zima v ZDA še ni končala. Zaradi napovedi snežnega neurja so na severovzhodu države razglasili izredne razmere, zaprli šole in druge javne ustanove ter omejili promet. Prizadetih je bilo okoli 18 milijonov ljudi, začasna žrtev vremena je bilo tudi srečanje predsednika Trumpa s kanclerko Angelo Merkel.
Po napovedih nacionalne meteorološke službe so ZDA teden dni pred koledarsko pomladjo dočakale snežni vihar Stella, ki naj bi na poti od srednjeatlantskih obal do severa Nove Anglije nametal od 30 do 60 centimetrov snega. Težave je povzročal tudi močan veter, na jugu pa ledeni dež in poplave. V Beli hiši so bili skoraj veseli neurja, saj je vsaj za hip preusmerilo pozornost ZDA od vala težav, s katerimi se otepajo, na čelu z novico, da bi zaradi republikanskih posegov v zdravstveno reformo lahko ostalo brez zavarovanja kar 24 milijonov ljudi. Predsednik Donald Trump je sporočil, da »smo vsi v vladi pripravljeni«, ter upal, »da ne bo tako hudo, kot napovedujejo, ponavadi ni«. Govoril je o vremenu.
Upočasnjen mestni utrip
Želje so se mu uresničile v domačem New Yorku, ki ga je včeraj do popoldneva prekrila dobrih 20 centimetrov debela snežna odeja, manj od napovedi. Mestni utrip je bil kljub temu precej upočasnjen, čeprav so po besedah župana Billa de Blasia očistili 96 odstotkov ulic. Boston na severu so poleg snega pestili do skoraj sto kilometrov na uro močni sunki vetra. Kopičili so se odpovedani poleti, včeraj so jih v pol dneva našteli več kot 5400, samo v New Yorku več kot 2800. V največjem ameriškem mestu so zaprli dele podzemne železnice, ki ne poteka v predorih, oblasti sosednjega Connecticuta so za nekaj časa prepovedale potovanja.
Stella je prekrižala načrte tudi Angeli Merkel, dolgo pričakovani obisk Bele hiše in srečanje s Trumpom so preložili na petek. Nekateri so si to razlagali kot slabo znamenje, nemški komentatorji pa so menili, da hitra prilagoditev urnikov kaže na pomen srečanja za obe strani. Obisk druge najmočnejše svetovne voditeljice po merjenju revije Forbes (prvi je ruski predsednik Vladimir Putin) v ZDA še ne vzbuja veliko medijske pozornosti, čeprav je Trumpov nacionalistični populizem otežil odnose tudi med Washingtonom in Berlinom. Vendar je kanclerka kljub do zdaj ne ravno prijaznim besedam njenega sogovornika poudarila, da prihaja brez predsodkov.