Trenirali smo, da bi vas zadeli

Razmere na Korejskem polotoku vse bolj spominjajo na predor brez svetlobe na koncu.

Objavljeno
07. marec 2017 11.08
Koreas Tension THAAD
Zorana Baković
Zorana Baković
S ponedeljkovo izstrelitvijo štirih balističnih raket iz oporišča v Tongčang Riju je Severna Koreja vadila raketni napad na ameriške vojaške baze na Japonskem. To je danes sporočila severnokorejska tiskovna agencija KCNA, pri tem pa poudarila, da je voditelj Kim Džong Un osebno nadziral potek vaje.

»Ne da bi umaknil pogled s sledi, ki so jih za seboj puščale rakete, je pohvalil artilerijsko enoto Hvasong, ki je izvedla izstrelitev,« je sporočila KCNA. »Štiri simultano izstreljene rakete so bile tako natančne, da so bile videti kot leteča akrobatska formacija.«

Ker je izstrelitev raket, od katerih so tri priletele v morje vsega 300 kilometrov od japonske obale, jasna grožnja tako ameriški vojski v regiji kakor njenim zaveznicam, so ZDA nemudoma začele nameščati protiraketni ščit v Južni Koreji, od koder bo lahko nadziral nebo nad celotnim Korejskim polotokom in prestregel vsak projektil, ki bo poletel iz severnokorejskih vojaških oporišč.

Ščit, ki »maje strateško ravnotežje sil«

Prve elemente sistema THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) so v letalsko bazo Osan pripeljali že v ponedeljek zvečer. Sporazum o postavitvi protiraketnega sistema sta Seul in Washington sklenila julija lani in to je bila ena od strateško pomembnih odločitev, ki jo je ameriški predsednik Donald Trump nasledil od svojega predhodnika Baracka Obame brez kakršnih koli sprememb.

Kitajska se je ostro odzvala na nameščanje Thaada in zagrozila z dodatnim poslabšanjem odnosov z Južno Korejo. Njen bes se je še posebej močno osredotočil na korporacijo Lotte, ki je odstopila eno od svojih zemljišč južno od Seula za postavitev protiraketnega ščita.

Protiraketni sistem Thaad v Južni Koreji ne bo »pokril« le Severne Koreje, ampak tudi del kitajskih raketnih zmogljivosti. Foto: Reuters

Sistem sestavljajo radar, sistem za komunikacijo in nadzor ognja ter prestrezniki za uničenje letečih projektilov. In čeprav Pentagon trdi, da je namenjen zgolj preprečevanju severnokorejskim raketam, da bi priletel do cilja, bo pokrival dovolj veliko območje, da bo lahko nevtraliziral tudi del raketnih zmogljivosti, s katerimi razpolaga kitajska vojska.

Peking še posebej skrbi, da bi lahko protiraketni sistem v bližnji soseščini onemogočil morebitno oboroženo operacijo za vrnitev Tajvana v objem domovine. Predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang je v ponedeljek ponovil, da postavljanje Thaada »maje strateško ravnotežje v regiji«.

Vse ostreje tudi med Pjongjangom in Kuala Lumpurjem

Napetosti na Korejskem polotoku so se okrepile že z umorom Kim Džong Nama, polbrata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, olje na ogenj pa je prilil še začetek redne skupne vojaške vaje, na kateri sodeluje na tisoče pripadnikov južnokorejske in ameriške vojske.

Verjetnost novih provokacij Severne Koreje se je povečala tudi po poslabšanju odnosov med Pjongjangom in Kuala Lumpurjem. Po tem, ko je Malezija razglasila severnokorejskega veleposlanika Kang Čola za »persono non grata«, je moral ta v ponedeljek zapustiti državo. Malezija je izdala tiralico za sedmerico severnokorejskih državljanov, ki jih policija sumi sodelovanja v atentatu. Štirje so zapustili državo takoj po Kimovem umoru, preostali trije pa se po domnevah oblasti skrivajo v severnokorejskem veleposlaništvu v Kuala Lumpurju.

Malezijska policija napoveduje, da bo vztrajala pred vrati severnokorejskega veleposlaništva »tudi pet let, če bo treba«. Foto: Vincent Thian/AP

Malezija je zato v torek vsem severnokorejskim diplomatom prepovedala izhod iz države, Pjongjang pa se je odzval s prepovedjo izhoda iz Severne Koreje vsem malezijskim državljanom. V tej državi je trenutno 11 malezijskih državljanov, premier Nadžib Razak pa je obtožil Pjongjang, da jih zadržuje kot talce.

Malezijska policija je odločena aretirati tri Severne Korejce, ki se po njenem prepričanju skrivajo v veleposlaništvu. »Samo vprašanje časa je, kdaj bodo prišli ven,« je sporočil šef policije Halid Abu Bakar. »Čakali jih bomo pred vrati, tudi če bo trajalo pet let.«