Ameriški kongres pa kljub postavljenim prototipom še ni pokazal zanimanja za dodelitev sredstev v višini slabih 22 milijard dolarjev za gradnjo zidu. Zagon Trumpove predvolilne obljube so bučno pozdravile le obmejne patrulje. Namestnik glavnega patruljnega posrednika na ameriški meji Roy Villareal je o včeraj predstavljenih prototipih dejal: »Izboljšanje je vsekakor potrebno. Trenutna infrastruktura na meji je stara že več kot dve desetletji.«
Villareal je pripomnil še, da tudi če financiranja Trumpove stene ameriški kongres ne bo nikoli podprl, bo mejna patrulja z veseljem uporabila enega izmed predstavljenih prototipov in s tem nadomestila dotrajane dele že obstoječe ograje na mehiški meji.
Potencialne ograje je testiralo tudi zasebno podjetje. Foto: Reuters Pictures
Osem različnih prototipov je pripravilo šest gradbenih izvajalcev iz vse države. Gradbeniki so posebno pozornost namenili tudi estetiki, kar se je kazalo v uporabi, denimo, barvnega jekla ali opečnate fasade. Stenske prototipe pa je posebej testiralo tudi anonimno zasebno podjetje, ugotoviti so poskušali, kako preprosto se je povzpeti čez predstavljene ograje ali kopati pod njimi.
Vse kaže, da bo zmagovalni prototip sestavljen iz kombinacije vseh predstavljenih. Zaposleni na mejnih patruljah so nekoliko bolj naklonjeni betonskim stenam, vendar se zavedajo negativnih učinkov, saj bi beton agentom preprečil potencialne posamične vdore v ZDA. Do betonske ograje so se opredelili tudi okoljevarstveniki, opozorili so, da bi takšna ograja povsem onemogočila prehajanje živali, kar bi povzročilo številne negativne posledice v ekosistemu.