Trump napovedal konec strateške potrpežljivosti s Severno Korejo

V luči severnokorejske grožnje bo Japonska od ZDA »kupila velike količine vojaške opreme«.

Objavljeno
06. november 2017 11.38
TRUMP-ASIA/JAPAN
Ka. M., STA
Ka. M., STA

Tokio – Obdobja »strateške potrpežljivosti« s Severno Korejo je konec, je danes v Tokiu po srečanju z japonskim premierjem Šinzom Abejem dejal ameriški predsednik Donald Trump. Severnokorejski program razvoja jedrskega in raketnega orožja je grožnja svetovnemu miru in stabilnosti, je še poudaril.

Trumpove izjave ne presenečajo, saj je v preteklosti že večkrat izjavil, da ZDA za rešitev tako imenovane severnokorejske krize utegnejo uporabiti vojaško silo. Da zdaj ni čas za dialog s Severno Korejo, je na skupni tiskovni konferenci dejal tudi Abe.

»Na Severno Korejo hočemo povečati pritisk do maksimuma in z vsemi razpoložljivimi sredstvi,« je še dejal Abe in s tem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izrazil podporo Trumpovi politiki, ki za rešitev severnokorejske grožnje predvideva vse možnosti. Pri tem je napovedal, da bo Japonska zamrznila premoženje 35 severnokorejskih družb in posameznikov ter tako razširila sankcije proti severnokorejskemu režimu, ki je v zadnjih mesecih izstrelil več raket čez japonsko ozemlje proti Tihemu oceanu.

Japonska bo krepila svojo obrambo

Več nizov sankcij so proti Severni Koreji sprejeli tudi Združeni narodi − nazadnje v septembru, potem ko je država izvedla svoj šesti jedrski poskus in več poskusnih izstrelitev raket.

Med odgovori na vprašanja novinarjev je Trump napovedal, da bo Japonska od ZDA »kupila velike količine vojaške opreme«. Ko bo nakup opravljen, bo lahko severnokorejske rakete »sestrelila z neba«, Abe pa je dodal, da bo japonska to storila, če bo to potrebno. Abe je namreč prepričan, da mora Japonska zaradi »težavne situacije« tako »po kakovosti kot količini« okrepiti svoje obrambne zmogljivosti.

Poleg krepitve obrambnih zmogljivosti si Abe želi tudi sprememb v pacifistični ustavi. Ker si je na volitvah pred dvema tednoma zagotovil dvetretjinsko večino v spodnjem domu japonskega zakonodajnega telesa, se te, vsaj v teoriji, utegnejo uresničiti.

Pomembno vprašanje pogovorov med Trumpom in Abejem so bile tudi severnokorejske ugrabitve japonskih državljanov, pri čemer sta se zavzela, da bosta poskušala vse ugrabljene vrniti njihovim družinam, še poroča AFP.

Najdaljša azijska turneja v zadnjih 25 letih

Trump je obisk na Japonskem in s tem tudi svojo azijsko turnejo začel v nedeljo. Na današnji zadnji dan obiska v državi sta ga skupaj z ženo Melanio sprejela japonski cesar Akihito in cesarica Mičiko. Jutri bo Trump odpotoval v Južno Korejo, nato pa bo obiskal še Kitajsko, Vietnam in Filipine. Gre za najdaljši obisk ameriškega predsednika v regiji v zadnjih 25 letih, Trump pa se je za pot odločil, ker želi okrepiti mednarodno odločenost za »izolacijo severnokorejskega režima«.

Melanio in Donalda Trumpa je sprejel japonski cesarski par. Foto: Kiyoshi Ota/AFP