Medtem ko je kitajski predsednik Xi Jinping v petek pregledoval enote Narodnoosvobodilne vojske (NOV), nastanjene v Hongkongu, je njegov kolega Donald Trump obrnil nov list v ameriško-kitajskih odnosih. To, da bo prav takrat odobril prodajo orožja Tajvanu v vrednosti 1,4 milijarde dolarjev, smo pravzaprav pričakovali. ZDA so dolžne oboroževati otok, saj je tako zapisano v zakonu o odnosih s Tajvanom, sprejetem leta 1979 ob medsebojnem diplomatskem priznanju Washingtona in Pekinga.
Kljub ostrim pripombam iz Pekinga je vsak ameriški predsednik od takrat podpisoval dogovore o prodaji orožja tajvanski vojski, saj to ne pomaga samo vzdrževati ravnotežja sil med stranema ob ožini, ampak neposredno koristi ameriškemu proračunu.
Nerešeno vprašanje
Xi je lahko zadovoljen, saj je Heather Nauert, tiskovna predstavnica State Departmenta, poudarila, da dobava radarjev za zgodnje opozarjanje, hitrih protiradarskih raket AGM-88, težkih torpedov MK-48 6AT, raketnih komponent in opreme za posodobitev elektronskega sistema vojaških ladij nikakor ne spreminja »naše politike ene Kitajske«.
Toda ko se bosta Xi in Trump spet srečala na zasedanju državnih voditeljev skupine G20, bo kemija, ki sta jo na začetku aprila začutila v letovišču Mar-a-Lago, bistveno drugačna.
Nevidne pipe
Ko je omrežje za odkrivanje finančnega kriminala, ki deluje na ameriškem finančnem ministrstvu, objavilo, da predlaga »posebne ukrepe proti banki Dandong, finančni ustanovi, ki vzbuja največ skrbi zaradi morebitnega pranja denarja«, je Trump napovedal, da se namerava lotiti ne samo te banke s sedežem v istoimenskem mestu v kitajski pokrajini Liaoning na meji s Severno Korejo, ampak celotnega kitajskega finančnega sistema, v katerem se skrivajo številne nevidne pipe, ki napajajo strateško pomembne uporabnike.
Široka pahljača strategij
Resda še vedno ne moremo govoriti o sekundarnih sankcijah proti Kitajski, o kakršnih je Trumpova skupina že razmišljala, vendar je ukrep opozorilo, da bi se lahko lotili tudi drugih kitajskih finančnih ustanov, ki poslovno sodelujejo s Severno Korejo. Washington pravkar pripravlja široko pahljačo strategij, s katerimi bi dokončno zadušil severnokorejski raketni in jedrski program. Med njimi je, kakor je potrdil svetovalec za državno varnost H. R. McMaster, tudi vojaški poseg. Pritisk na Kitajsko je še zadnji poskus rešitve vprašanja brez zelo tveganega posega.
Finančno ministrstvo je zatrdilo, da je 17 odstotkov transakcij, ki so jih opravile stranke banke Dandong na račune v ZDA, povezanih s Severno Korejo. To bi lahko pomenilo, da bi morale vse ameriške in evropske finančne ustanove nehati sodelovati s to kitajsko banko ter preveriti vsak drugi poslovno-finančni posel s kitajskimi partnerji, da bi ugotovile, ali je z njim povezana tudi Severna Koreja.
Trump je poskusil obnoviti in okrepiti zavezništvo z Južno Korejo, vendar je naletel na ovire med pogovorom z Munom, ki ni pripravljen sprejeti taktike popolne osamitve in dušenja Severne Koreje. Tako bi namreč zavrgel predvolilne obljube o tem, da bo po potrebi odpotoval v Pjongjang in z dialogom rešil vse, kar se orožju zdi nerešljivo.