Ameriški senat je v sredo zvečer z 52 glasovi proti 47 potrdil republikanskega senatorja iz Alabame Jeffa Sessionsa na položaj pravosodnega ministra ZDA, potem ko so demokrati izčrpali vse možnosti za zavlačevanje glasovanja o potrditvi v skladu s senatnimi pravili, poroča Slovenska tiskovna agencija.
»Izjemno težko mi je, ko opazujem, kaj vse mora ta dobri človek prestati,« je pred glasovanjem dejal vodja senatne večine Mitch McConnell iz Kentuckyja, ko je demokratska opozicija šla proti kandidatu predsednika Donalda Trumpa z vsemi topovi.
McConnell je v torek utišal demokratsko senatorko iz Massachusettsa Elizabeth Warren, ker je grdo govorila o Sessionsu. Senatorka je najprej brala pismo pokojnega kolega Edwarda Kennedyja, ki je Sessionsa v času kandidature za zveznega sodnika označil za nacionalno sramoto. McConnell jo je opozoril, da senatna pravila prepovedujejo grde besede o senatnem kolegu.
Warrenova je potem izvlekla pismo vdove ubitega borca za državljanske pravice Martina Luthra Kinga mlajšega iz leta 1968, v katerem je Coretta Scott King Sessionsa obtožila ustrahovanja temnopoltih volivcev. Sessions je bil takrat zvezni tožilec v Alabami in je kandidiral za zveznega sodnika, za kar pa ga senat ni potrdil.
Za zveznega sodnika zaradi obtožb o rasizmu ni bil ustrezen, vendar pa to v Alabami ni bila ovira za položaj politika in Sessions je postal zvezni senator iz Alabame, danes pa prisega za pravosodnega ministra v Trumpovi vladi. Sessionsovi zagovorniki trdijo, da ni noben rasist, ampak izjemen pravnik z integriteto, ki bo glas pravice in neodvisnosti na čelu pravosodnega ministrstva.
Kandidat za vrhovnega sodnika s kritiko do Trumpa
Kandidat za vrhovnega sodnika ZDA Neil Gorsuch je v sredo kritiziral predsednika ZDA Donalda Trumpa zaradi njegovih napadalnih izjav proti ameriškemu sodnemu sistemu. To je sicer zdaj dodatno zapletlo opozicijo demokratov njegovi potrditvi na položaj, ki bi ga sicer moral zasesti kandidat predsednika Baracka Obame.
Neil Gorsuch. Foto: Alex Wong/Getty Images/AFP
Neil Gorsuch je na srečanju z demokratskim senatorjem iz Connecticuta Richardom Blumenthalom povedal, da Trumpove izjave o sodnikih jemljejo pogum in strašijo. Previdno kritiko predsednika ZDA je potrdil tudi Gorsuchev tiskovni predstavnik Ron Bonjean.
Gorsucheva izjava je razveselila Trumpove kritike, obenem pa zapletla njihov boj proti predsedniku. Gorsuch je predviden zaradi izpraznjenega sedeža konservativne legende Antonina Scalie, ki je umrl lani poleti. Problem je v tem, da je Scalia umrl v času zadnjega leta vladanja predsednika Baracka Obame, ki je na položaj imenoval sodnika Merricka Garlanda.
Republikanci so v nasprotju z ustavo zavrnili glasovanje o Garlandovi potrditvi v pričakovanju izida predsedniških volitev. Demokratska volilna baza zdaj od svojih senatorjev zahteva, da so neusmiljeni in da tako kot so republikanci blokirali Garlanda, oni blokirajo Gorsucha, ne glede na to, ali je desničarski skrajnež ali ne.
Gorsucheva sodna preteklost dokazuje, da je konservativen, vendar obenem tudi, da ni ideolog, ki bi si prizadeval za odpravo pravice do splava in drugih liberalnih pridobitev ZDA v zadnjih desetletjih. Republikanci za Gorsuchevo potrditev potrebujejo 60 glasov večine v stočlanskem senatu, kar jim v primeru enotnosti demokratov, ki imajo 46 oziroma 48 sedežev z dvema neodvisnima senatorjema, ne bo uspelo.