Kijev, Koebenhavn − Ruski konvoj s humanitarno pomočjo, namenjeno prebivalcem mest na vzhodu Ukrajine, ki so že več mesecev ujeti v navzkrižni ogenj med ukrajinsko vojsko in proruskimi separatisti, je še »nekaj metrov bližje« meji. Le-tej se sicer menda približujejo tudi ruski oklepniki.
Konvoj več kot 200 tovornjakov, ki je od četrtka parkiran v bližini kraja Kamensk Šahtinskij v regiji Rostov, slabih 30 kilometrov od meje, so danes zjutraj začeli pregledovati ukrajinski cariniki in pripadniki obmejne varnostne službe, pri pregledu pa sodelujejo tudi predstavniki Mednarodnega odbora Rdečega križa, poroča AP. Kijev se namreč boji, da je ruska humanitarna pomoč le pretveza za vojaško invazijo ali dostavo orožja proruskim separatistom. Ukrajinske oblasti so tako celo zagrozile, da bodo za ustavitev konvoja uporabile vsa razpoložljiva sredstva, če ga ne bodo smeli pregledati njihovi uslužbenci in pripadniki Rdečega križa.
Rusija pa danes ni privolila le v pregled tovora, ampak, kot poroča AP, tudi na to, da humanitarno pomoč razdeli osebje Rdečega križa. Kot je sporočil direktor operacij Mednarodnega odbora Rdečega križa za Evropo Laurent Corbaz, so se dogovorili, da bodo tovornjake s humanitarno pomočjo v Ukrajino prepeljali po en voznik iz Rusije − v nasprotju z ekipo več ljudi, ki trenutno spremlja vsak kamion −, z njimi pa bodo potovali še delavci Rdečega križa. V skladu s politiko humanitarne organizacije, konvoja ne bo spremljala vojska.
Tovornjaki naj bi mejo prečkali pri ruskem kraju Doneck v regiji Rostov, jugovzhodno od ukrajinskega mesta Lugansk, kamor so namenjeni. Načrt predvideva, da bi pomoč najprej dostavili v Lugansk, nato pa bi jo razdelili po regiji. Kako dolgo bo operacija trajala, ni znano. O podrobnostih se vse vpletene strani sicer še vedno dogovarjajo, poleg tega pa Rdeči križ še ni dobil vseh varnostnih zagotovil, ki bi jih moral.
Z dostavo svoje humanitarne pomoči prebivalcem Luganska medtem še naprej hiti tudi Kijev. Tovornjake s pomočjo, ki so jih poslali iz Harkiva, so danes razložili v mestu Starobilsk − to leži približno sto kilometrov severno od Luganska − kjer bodo tovor razvrstili, nato pa ga bodo razdelili člani Rdečega križa.
Generalni sekretar Nata potrdil vdor Rusije v Ukrajino
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je danes potrdil vdor ruskih vojaških vozil v Ukrajino. Kot je opozoril, gre za nov dokaz, da želi Rusija destabilizirati svojo zahodno sosedo. Mediji so pred tem poročali, da je ukrajinsko-rusko mejo ponoči prečkalo 23 ruskih vojaških oklepnikov.
»Lahko potrdim, da je ponoči prišlo do ruskega vdora čez mejo z Ukrajino,« je Rasmussen danes povedal novinarjem v Koebenhavnu po srečanju z danskim zunanjim ministrom.
»To potrjuje, da iz Rusije na vzhod Ukrajine teče tok orožja in borcev. Gre tudi za jasen znak ruskega sodelovanja pri destabilizaciji vzhoda Ukrajine,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še povedal Rasmussen in Moskvo pozval, naj preneha s podpiranjem proruskih upornikov ter naj stopi v dialog z ukrajinsko vlado.
Novinarja britanskih časnikov Telegraph in Guardian sta pred tem poročala, da so čez mejo v Ukrajino ponoči pripeljali 23 oklepnih vozil ter cisterne z gorivom in druga logistična vozila z ruskimi registrskimi tablicami. V Kijevu so kasneje dejali, da njihovi obveščevalni podatki vdor potrjujejo, medtem ko ga je ruska stran zanikala.
EU svari Rusijo
Zunanji ministri EU so danes na izrednem zasedanju v Bruslju Rusijo posvarili pred »enostranskimi vojaškimi dejanji« v Ukrajini na podlagi kakršnega koli izgovora, vključno s humanitarnim. Takšna dejanja bi pomenila »očitno kršenje mednarodnega prava«, so še izpostavili v sklepih.
Poleg tega so ministri Rusijo pozvali, naj s ciljem umiritve razmer takoj ustavi kakršne koli sovražnosti ob meji z Ukrajino, še posebno tok orožja, vojaških svetovalcev in oboroženih posameznikov na območje konflikta, ter naj z meje umakne vse svoje sile.
Humanitarno pomoč je treba zagotoviti po ustreznih poteh in v dogovoru z ukrajinskimi oblastmi ter ob spoštovanju humanitarnih načel človečnosti, nevtralnosti, nepristranskosti in neodvisnosti, so še izpostavili ministri v današnjih sklepih.
EU je ob tem ponovila pozive k premirju ter k zagotovitvi humanitarne pomoči, prostega in varnega odhoda prebivalstva z območja konflikta in dostopa do prizorišča strmoglavljenja letala malezijske družbe in preiskave strmoglavljenja.